Alexa ve Siri Çocukları Daha Buyurgan mı Yapıyor?

0
124

Apple Siri veya Amazon Alexa gibi etkileşimli aracılar sayesinde, bir robotla konuşmak artık birçok ailenin gündelik yaşamının parçası haline geldi. Yakın zaman önce yapılan araştırmalar, Alexa’dan en sevdikleri şarkıları çalmasını veya büyükannelerini aramasını isteyebileceklerini keşfeden çocukların bu durumdan keyif aldıklarını göstermiş.

Peki Alexa veya Siri ile zaman geçirmek, çocukların insanlarla olan iletişimini etkiler mi? Washington Üniversitesi öncülüğünde yürütülen ve bu tür konuşmalar söz konusu olduğunda çocukların şartlara karşı hassasiyet sergilediğini gösteren yeni bir çalışmaya göre, muhtemelen hayır.

Araştırma takımı, yaşları 5 ila 10 arasında değişen 22 çocuğa “bungo” kelimesini kullanarak, etkileşimli bir aracıdan daha hızlı konuşmasını isteyebileceklerini öğretmiş. Bir robot konuşmasını yavaşlattığında, çocuklar hemen bu kelimeyi kullanmış. Çoğu çocuk ebeveynleriyle konuştuğu sırada bungo kelimesini kullansa da, bu durum bir oyun kaynağı veya robot gibi davranmaya yönelik bilinen bir şaka haline gelmiş. Fakat bir araştırmacı çocuklarla yavaş şekilde konuştuğunda, çocuklar bungo kelimesini nadiren kullanmış ve çoğu zaman yanıt vermeden önce sabırlı bir şekilde araştırmacının konuşmasını bitirmesini beklemişler.

Araştırmacıların bulguları, 2021 Etkileşim Tasarımı ve Çocuk Konferansı’nda sunuldu.

 

 

 

 

Yazar: Sarah McQuate/Washington Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here