Alkolden Sonrası Kısa Sürede Ayılmak Mümkün mü?

3

Kısa cevap Hayır. Ne yazık ki bunu kısa sürede yapmanın bir yolu yok.

Alkol karaciğerde çözülüp nefes, ter ve idrar ile vücuttan atılana dek tamamen ayılmak mümkün değil. Bilinenin aksine soğuk duş, acı kahve ya da temiz hava almak bu süreci hiç etkilemiyor. Alkol, mideden bağırsaklara geçerek kana karışır. Kan alkolü vücudun tamamına taşır ve neredeyse anında beyne ulaştırır. Alkol beyin fonksiyonlarını yavaşlatmaya başladığında sizi ayıltacak tek şey zamandır. Vücut, saatte 15 gram etanol metabolize ediyor. Standart bir içki bundan çok daha fazla etanol içerir. Bu yüzden alkol aldıktan sonra ayılmak için vücuda en az bir saat verilmelidir.

Yine de bu sürecin etkilerini azaltmak mümkün. Yemek, alkolün kandaki emilimini yavaşlatır. Özellikle yağlı yemekler bu süreyi daha da uzatabilir.

Ancak bu durumda alkol vücutta daha uzun süre kalacak ve tamamen atılması gecikecektir. Vücuttan atılmasını hızlandırmak için ise yapılması gereken tek şey bol su içmek. Su, karaciğerin alkolü daha hızlı çözmesine yardımcı oluyor.

3 YORUMLAR

  1. alkolün azalmasını etkileyen tek faktör o kızı hayatınıza almamaktır özellikle o kızı hayatınıza almamak alkolün vücüdunuza almanıza yıllarca geciktirmektedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz