Neil Armstrong’un Unutulan Eserleri Aydan Geri Getirildi

0

Görünüşe göre  Neil Armstrong dolabında önemli bir çantayı unutmuş. Beyaz bez çantanın, astronotların aletlerini koymak için kullandıklar McDivitt çantasının, içinde, Apollo 11 görevinde Armstrong’un dinlenirken bacaklarını bağladığı ip ve Armstrong’un- hatta insanlığın- aydaki ilk adımlarını kaydeden kamera var. Aslında Apollo 11 Ayın yüzeyine iniş yaptıktan sonra çantanın içindekileri getirmelerine gerek yoktu. Resmi olarak Armstrong ve Buzz Aldrin’in ağırlıktan kurtulmak için bu eşyaları geride bırakmaları gerekiyordu.

Bu eşyalar hiçbir zaman sergilenmedi. Armstrong’un eşi, Carol, çantayı Armstrong’un vefatından sonra 2012’de bulmuş. O zaman çantanın ne olduğundan emin olamamış ancak Washington’da ki Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesinin müdürüne haber vermesi gerektiğini tahmin etmiş. O zamandan beri müze, eşyaları korumakta ve ilerde sergileme planları var. Bu arada siz de eşyaların fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

ABD’li astronot Eric Jones tarafından yürütülen Aya yapılan inişler hakkındaki web sayfası Apollo Lunar Surface Journal’ ı ziyaret etmeyi ihmal etmemenizi öneririz. Fotoğraflar ilk bu dergide yayınlandı. Eşyalarda çok fazla arka plan detayı bulunmakta. Örneğin, Aldrin ve Armstrong’un çanta hakkındaki konuşmalarına dair yazının parçalanmış hali. Yazı, müze çalışanlarının çantanın aya inişte tam olarak nerede olduğunu belirlemelerine yardımcı oldu ve üstündeki lekelerin Armstrong’un uzay elbisesinden bulaşan ay tozu olduğuna karar kılındı. Çantanın keşfine dair hikayeyi öğrenmek için Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesinden bu blogdaki gönderiye göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz