Allozorlar Zor Zamanlarda Yamyamlığa Başvurmuş

0
899
Geç Jura Devri'nde baskı altında bulunan bir ekosistemde teropod yamyamlar. Brian Engh

Bilim insanları, Kolorado’daki büyük bir taş ocağında dinozor yamyamlığına yönelik nadir fosil kalıntıları keşfetmişler.

Bugün PLOS ONE bülteninde yayınlanan yeni çalışmada araştırmacılar, ABD’deki Utah-Kolorado sınırının yakınında yer alan Mygatt-Moore Taş Ocağı’ndan alınmış dinozor kalıntılarını incelemiş ve üzerlerinde görülen ısırık işaretlerine odaklanmışlar. Pek çok kemik, teropod dinozorların (iki bacaklı büyük bir etçil grubu) ısırıklarını taşıyormuş. Takımın yazdığına göre bazı vakalarda, hem ısıran hem ısırılan hayvan aynı cinstenmiş (yırtıcı Allozor cinsi). Bu durum, dinozorlar arası yamyamlığa yönelik “son derece nadir” görülen bazı fosil kanıtları sağlıyor.

Çalışmanın baş yazarı Stephanie Drumheller’a göre avcılar, muhtemelen umutsuz zamanlarda son çare olarak kendi ölülerini yemeye sürüklenmiş.

Knoxville Tennessee Üniversitesi’nde paleontoloji (taşılbilim) profesörü olan Drumheller, “Allozor (Allosaurus) gibi büyük teropodlar, muhtemelen çok da yemek seçen hayvanlar değildi; özellikle de içinde bulundukları ortamda kaynaklar azaldıysa” diyor. “Leş yemek ve hatta yamyamlık, kesinlikle eldeki seçeneklerden biriydi.” (Live Science)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here