Amatör Hobici Ağızdan Doldurmalı Bir Raylı Top Üretti

0

Doğru bir şekilde üretildiklerinde raylı toplar dünyayı değiştirecek silahlar olabilirler. Elektromanyetik güçle hızlandırılan mermilerin yüksek hızlarda hedefe gönderildiği sistemler olan raylı toplar, bir gün gemilerin güvertelerinde yerlerini alabilirler. ABD Donanması şimdiden bu silahlar üzerinde çalışmalarına başlamış durumda. Geleceğe yatırım amacıyla raylı toplar üzerinde çalışan kurum aynı zamanda bu silahı güvertesinde barındırabilecek gemilerin de üretimine başlamış durumda. YouTube kullanıcısı Ziggy Zee tarafından üretilen yaklaşık 113 kilo ağırlığındaki silah ise yukarıda bahsettiğimiz türden bir şey değil. Zee’nin el yapımı, ağızdan doldurmalı, tek atımlık, devreleri yakan silahı ise kesinlikle o tarz bir silah değil. İşte silahın ilk atışı:

İlk atış testi, silahın başarılı olduğunu gösteriyor. Ancak atış sırasındaki voltaj yüzünden silahın tüm elektrik devleri yanmış ve hatta kabloları bile yerinden çıkmış durumda. Silahı tasarlayan ve üreten ekip tasarımı iyileştirmek için tekrar işe koyulmuş. Bunun sonucunda ise beşinci deneme atışında 27.000 julluk bir enerji silahı ateşlemiş. Silahın balistik jel üzerindeki etkisini gösteren ağır çekim bir deneme atışı:

Daha sonraki testlerde ise silahın cep telefonlarını, kabakları, seramikleri ve hatta üç gün önce yayınlanan bir videoda domuz şeklinde bir kumbarayı yok ettiğini görüyoruz:

Bu raylı top iki yıllık bir çalışmanın ürünü. Aslında raylı top çalışmakta olan düzeneğin sadece yarısı; düzeneğin bir diğer yarısı ise silaha güç veren ve düzeneğin çalışmasını sağlaya 56 tane 400 voltluk kapasitör. Çalışma, yapım talimatları halinde belgelenmiş olsa da silahın yapımcısı bu talimatlarda silahı yapmayı kimseye önermediğini, kapasitörlerin ve mermilerin tehlikeli olduğunu, projedeki hiçbir şeyin kesin bir güvenlik içinde yapılamayacağını ve kesinlikle evde denenmemesi gerektiğini not etmiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz