Amazon Uçak İşine Giriyor!

0

primeair

Amazon, zamanında yaptığı teslimlerle memnuniyet duyulan bir şirket olmuştur. Bu online alışveriş şirketi, aracı bir mağaza gibi olmasının yanında oldukça modern lojistiğe sahiptir. Öyle ki Amazon’dan bir alışveriş yapıldığında şirket o ürünün ödemesinden alıcıya ulaşmasına kadar her şeyi koordine etmektedir. Bu durumu daha iyi hale getirmek ve teslimat sayısını zirvede tutmak için Amazon kendi kargo uçak filosunu kurmaya hazırlanıyor.

Recode’nin haberinden,

4 Ağustos’ta Seattle’da yapılan medya etkinliğinde Amazon, Prime Air markalı ilk uçağının üstündeki örtüleri kaldırdı. Atlas Air’e ait olan Boeing 767’den dönüştürülerek bir kargo uçağı haline getirilmiş. Amazon, bu yılın başlarında iki uçak kiralama şirketi, Atlas ve Air Transport Services Group(ATSG), ile 40 kargo uçağının 2 yıl içinde uçuşlara başlaması için anlaşma yaptığını duyurmuştu. 11 tanesinin ise şimdiden işe hazır olduğu, etkinlikte gösterilenin de ilk boyanan uçak olduğu belirtildi.

Amazon işletmelerinin kıdemli başkan yardımcısı Dave Clark, Recode ile yaptığı röportajda amacın Amazon’un işlemlerinin zirvede olması ve esnekliği için yeterli nakliye kapasitesine ulaşmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Prime Air’in Boeing 767’den dönüştürülerek uçak olmasının yanında Amazon’un bir alt markası olarak teslimatları dronlar ile kapının önüne kadar getirmesi planlanıyor. Amazonun son zamanlarda yurtdışında test ettiği bu dronlar depolardan yola çıkarak, dronların üzerinde şarj olabileceği sokak lambalarıyla sıkıntı yaşamadan, amaçlanan adreslere ürünlerin doğrudan ulaştırılmasını sağlayacak.

Prime Air’in sadece dronlar ile ilgili olacağını düşünmek Amazon’un sadece online kitap satarak kalacağı kadar dar kapsamlı bir görüş olurdu. Uçak işi, büyük, agnostik platformunun vizyonunun bir göstergesi. İşin aslındaysa müşteriler teslimatlarını zamanında aldığı sürece Amazon’un oraya ne şekilde getireceğinin bir önemi olmayacak.


Burak Sarıçay

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz