New York Metrosu Fahrenheit’ı Celcius’a Çevirmenize Yardımcı Olacak

0

15621461686_4b8f0a72eb_o

Amerika Birleşik Devletleri saçma Fahrenheit sıcaklık birimini kullanan ender ülkelerden biri. Bu yüzden de Birleşik Devletler’e gidecekler için hangi sıcaklık değerinin nasıl hissettireceğini anlamak çok da kolay olmayabilir. Şanslısınız ki New York’ta bulunan 6 numaralı metro hattı bu karmaşayı giderecek bir dönüştürücü görevi görüyor.

Bunun nasıl olduğunu anlatmadan önce biraz gevezelik yapmamıza izin verin. Esasında böyle bir karmaşaya düşmeye gerek bile yok, çünkü Celcius tarafsız bir gözle bakıldığında çok daha iyi bir sıcaklık birimi. 0 ve 100 suyun donma ve kaynama noktasına göre belirlenmiş dereceler. Bu harika! Fahrenheit ise hiç bir anlam ifade etmiyor. LiveScience.com’a göre Daniel Gabriel Fahrenheit, termometresindeki sıcaklık birimini buz, su ve tuz karışımı ile 96 derece vücut sıcaklığını gösterecek şekilde ayarladı. Vücut sıcaklığı konusunda yanıldığı anlaşıldıktan sonra da birimler 32 Fahrenhayt suyun donma noktası ve 212 Fahrenhayt suyun kaynama noktası olacak şekilde kaydırıldı.

Fahrenheit artık sadece bir büyükannenin ne kadar sıcak hissettiğini ölçmek için bir ölçü olarak kullanılabilir. 100 derece; yüzde yüz sıcak veya “O kadar sıcak ki bayılacak gibi oluyorum.” 50 derece; yüzde elli sıcak veya “Çok sıcak da değil soğuk da, azıcık serin.” 0 derece; yüzde sıfır sıcak veya “O kadar soğuk ki takma dişlerim titremekten ağzımdan düşüyor.”

Gizmodo.com’a göre, 6 numaralı metro hattıyla ilgili bu bilgi en azından 2006’dan beri ortalıkta. İlk olarak railroad.net kullanıcısı Fred Rabin tarafından paylaşılmış. Doğru bir şekilde çalışıyor çünkü bu hat her 9 blokta bir duruyor. Celcius suyun donma ve kaynama noktaları arasında 100 eşit parçaya sahip, Fahrenheit ise 180. 100’ün 180’e oranı 5/9. Bu nedenle de 5 derece Celcius 9 derece Fahrenheit’a eşit. “Celcius biriminde sıcaklık, Fahrenheit biriminde sıcaklıktan 32 çıkarılıp 5/9 ile çarpılarak bulunur.”daki 5/9 işte buradan geliyor.


Alican Koçsan

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz