Amazon’un Yeni Patenti: Dronların Üzerinde Şarj Olabildiği Sokak Lambaları

1

Dronlar kısa menzilli bir teknolojidir. Bugünün tamamen elektrikli birçok dronu yeniden şarj etmeden veya batarya değiştirilmeden yalnızca 20 dakika kadar uçabiliyorlar. Dronlar teslimat yapabilmek için ya kısa mesafelere uçmalı ya da yol boyunca şarj istasyonları olmalı. Dronlarla teslimat alanında öncü olmakta kararlı görünen Amazon için cevap kısa bir süre önce onaylanan patentte var olan sokak lambaları üzerine yerleştirilmiş istasyonlar.

Amazon, dronları kullanarak posta, paket veya market ürünleri teslimatı yapmayı düşünüyor fakat bunu yapabilmek için daha uzun mesafelere uçabilmeye ihtiyaçları var. Amazon, kısa mesafe uçabilen dronlar için bu durumu telafi etmek adına şehir boyunca kurulacak istasyonlar olmasını istiyor. Patente göre, birkaç dron çeşidi için kurulacak bu istasyonlar, baz istasyonu kuleleri, kilise kuleleri, ofis binaları, araç park binaları, radyo kuleleri, elektrik ve telefon direkleri veya genel itibarı ile direk olarak ifade edilebilecek tüm dikey yapıların üzerine kurulabilir.

Bu patent dronların sadece üzerine konup bekleyeceği bir istasyon patenti değil. Dronlara ev sahipliği yapacak, şarj edecek, büyük dronlarla küçük dronlar arasında kargo transferlerini kolaylaştıracak ve kendi aralarında haberleşebilecek sistemlerin sistemi. Bir dron bulunduğu istasyondan kalkmadan önce varış noktasına olan mesafesini hesaplayabilecek ve kargosunu teslim etmeden önce tekrar şarj olmak için bir istasyona kenetlenip kenetlenmemesi gerektiğini belirleyebilecek.

Bu patent, diğer tüm patentlerde olduğu gibi, bahsedilen istasyon sisteminin illa ki hayata geçirileceği anlamına gelmiyor. Amazon’un dronlarla teslimat işini bir bütün olarak ele aldığını ve bu vızıldayan robotları fonksiyonel birer mekanik postacıya çevirebilmek için gerekli tüm adımları hayal ettiğini ve planladığını gösteriyor. Sokak lambaları üzerindeki kenetlenme istasyonları atılacak ilk iyi adım. Bir gökdeleni dronların iniş kalkış yapabileceği pistlerle kaplamak mantıklı ve belki de kaçınılmaz son.


Recai Sinekli

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz