Okul Servisiyle Mars Yolculuğu

0

Lockheed Martin, ABD merkezli ileri teknoloji ve havacılık üzerine çalışan bir şirket. Şirketten bir grup, eski bir okul servisini alıp sihirlerini konuşturdular. Tasarladıkları yeni okul servisinde piyasada olan cihazlardan farklı bir sanal gerçeklik imkanı sunuluyor. Okul servisinin camları kullanıldığı için gözlükler ile olan deneyimin aksine birden fazla kişi deneyime dahil olabiliyor. Böylece normal trafiğin içerisinde okullarına giden çocuklar arkadaşları ile beraber Mars yüzeyinde geziniyormuş izlenimine kapılıyor.

Unreal Engine kullanılan projede okul servisi sensörlerden dış çevre ile ilgili veri toplayıp verinin sanal gerçeklik deneyimine dönüşmesini sağlıyor. Örneğin servis aracı 30 ile gidiyorsa Mars’ta 30 ile gidiyorsunuz ya da araç sola dönüyorsa Mars’ta da sola dönüyorsunuz. Hatta grup Mars yüzeyini Washington sokaklarına eşleyerek daha detaylı ve gerçekçi bir deneyim sunmuş oldu.

Projedeki detaylar ve gerçekçilik oldukça dikkat çekici. Yetişkinler için yaparlar mı bilemeyiz ancak başka gezegenlerin de projeye dahil edilerek yaygınlaşmasını diliyoruz.


Ecrin Yağız

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz