Ameliyat Maskeleri Su Damlacıklarından Koruyor

0
Liliboas/iStock

7 Ağustos günü Science Advances bülteninde yayımlanan bir ispat çalışmasında araştırmacılar; oluşturdukları basit ve düşük maliyetli deney düzeneğiyle birlikte, yüz maskelerinin normal giyim esnasında su damlacığı yayılımını etkili şekilde azalttığını göstermişler.

Çevre ve inşaat mühendisliği profesörü Martin Fischer, “İnsanlar konuştuğunda, ufak damlacıkların çıktığını onayladık. Bu yüzden hastalık, öksürük veya hapşırık olmadan konuşmayla yayılabiliyor” diyor. “Ayrıca, bazı yüz maskelerinin çıkan parçacıkları diğerlerinden daha iyi önlediğini görebildik.”

Araştırmacılar, en iyi yüz maskelerinin valfi olmayan N95 maskeleri olduğunu bildiriyor; bu maskeler, ön saflardaki sağlık çalışanlarının kullandığı hastane ölçekli ürünler. Ameliyat maskeleri veya polipropilen maskeler de iyi sonuç vermiş.

Fakat el yapımı pamuk yüz örtüleri de normal konuşmadan çıkan önemli miktarda spreyi gidererek iyi bir koruma sağlamış.

Diğer tarafdan bandanalar ve balaklava gibi boyun örtüleri, damlacıkları çok az engellemiş.

“Bu deney sadece bir ispattı fakat bu tür testlerin, çalışanlara veya patronlara maske sağlayan ticari işletmeler ve diğerleri tarafından kolayca yürütülebileceğini gösterdi. Maskeler, konuşan kişiler, insanların maskeleri nasıl giydikleri ve bunlar arasındaki farklara yönelik daha fazla çalışma yapılması gerekiyor” diyor Fischer.

Duke Üniversitesi Tıp Merkezi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz