Amerika’daki “Küçük Modüler Reaktör” Anlaşmazlığı

0

8134337647_5a91274b1b_k-2

MIT Technology Review’a göre ABD, küçük modüler reaktör olarak bilinen yeni nükleer santral tipini uygulamaya sanıldığından daha çok yaklaşmış olabilir. Bu ay, Tennessee Valley Authority şirketi (TVA) Clinch Irmağı’nda küçük modüler reaktör (KMR) inşasına izin başvuruları sebebiyle eleştirildi. TVA, daha önce de “Clinch River Breeder Reactor projesi” için aynı mevkiye 1 milyar dolar yatırım yapmıştı. Ancak 1970 yılında ruhsatlandırılan proje, 1983 yılında iptal edildi.

Nükleer Enerji Enstitüsü’ne göre TVA, 2011’den bu yana, hafif sulu reaktörler geliştiren dört firmadan biri olan Babcock&Wilcox ile birlikte çalışıyor. Firmanın, geliştirdiği küçük modüler reaktörün ismi mPower. Bu 180 megavatlık KMR, ana reaktörü soğutmada yerçekimi, ısının yayınımı ve iletimi metotlarını kullanıyor. Verimi geleneksel reaktörlere göre çok daha az olan bu reaktörün kapasitesi 50 ila 300 megavat arasında değişebiliyor. Bu reaktörlere modüler denmesinin sebebi parçalarının fabrikalarda üretilip montajlarının kullanılacağı yerde yapılıyor olması.

Olay şu ki, bu reaktörler daha güvenli, esnek kullanımlı ve hatırı sayılır biçimde ucuz. Ancak herkes bu konuda hemfikir değil. Doğa sever Biliminsanları Birliği’nin (The Union of Concerned Scientists) 2013 raporuna göre yer altı depolaması gibi birtakım güvenlik önlemleri göründükleri kadar basit olmayabilir ve diğer daha büyük reaktörlere kıyasla düşük alım fiyatlarına rağmen, gücü daha ucuza üretmeyebilirler.

Blue Ridge Çevre Savunma Derneği (the Blue Ridge Environmental Defense League) başkanı Sandra Kurtz, Times Free Press’e düşüncelerini şu şekilde aktarıyor: “Küçük modüler reaktörler nükleer endüstrisinin aradığı cevap değil”

ABD Enerji Bakanlığı KMR çalışmalarına birçok firma ile devam etmekte.


Ekin İlgin Akgün

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz