Çin Katamaran Otobüsleri Test Ediyor

0

straddle_bus-2

Eğer trafiğin en yoğun olduğu saatlerde kendinizi bir canavar kamyon sürerken hayal ettiyseniz, bu bir gün katamaran otobüsü şoförlüğü gibi gerçek bir meslek olabilir.

Çünkü katamaran otobüsler, bir çift ray üzerinde saatte 60 km hızla giderken, caddeden 2 m yükseklikte yol alacaklar. Otobüsün bu yeni ve ucuz şekli, Çin’deki toplu taşıma sistemi için bir çözüm olacak gibi. Çok söylenen deyişle katamaran otobüs veya “karada giden hava otobüsü” Transit Explore Bus firması tarafından imal edilmekte ve New China TV’nin haberine göre Temmuz veya Ağustos sonu itibarı ile Chengzhou’da test edilmeye hazır hale gelmiş olacak.

Fikir, yüksek maliyetli olan metro tünelleri kazmaktansa aracın karayolu gibi mevcut trafik sistemlerinin üzerine inşa edilmesine dayanıyor. Çünkü sistem, bir metronun aksine büyük oranda mevcut bir altyapıyı kullanmaya dayalı. Böyle bir tasarımın metro sistemlerinin %60’ı kadar bir maliyetle yapılabileceği hesaplanmakta ve aynı miktardaki otomobil veya otobüsün yayacağı kadar karbon salınımını da azaltması bekleniyor.

Bu fikrin geçmişi 1960’ların sonlarına dayanıyor fakat geçerli bir ulaşım seçeneği haline gelebilmesi için bugüne kadar kimseyi peşinden pek sürüklememişti.

Umarız ki, Çinli sürücülerin klostrofobisi veya trafik sıkıştığında üzerlerinden vıın diye geçecek dev bir araca karşı bir fobisi yoktur.


Murat Bayrak

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz