Amerika’nın lazer topu denizlerde

0

Bu savaş gemisi, İHA’ları ve küçük tekneleri lazerle vuruyor.

Şu anda Basra Körfezi’nde lazer topuyla donatılmış bir Amerikan savaş gemisi var. USS Ponce, 1970’lerde kıyıya asker, araç ve helikopter nakletmek için tasarlanmış bir amfibi çıkarma gemisiydi. ABD Donanması hurdalıktan çıkardığı gemiyi, üstüne bir lazer topu taktıktan sonra geleceğin silahlarını test etmek üzere göreve yolladı.

Geçtiğimiz hafta ABD Donanması, USS Ponce’un Eylül ayında Umman Denizi’nde dolaşırken çekilmiş bir fotoğrafını yayınladı. Aracın köprüsünün üstünde, bir radarın altında LaWS, yani Lazer Silah Sistemi adlı silah görülüyor. Bu silah, savaşta kullanıma hazır bir lazer.

Film ve kitaplarda lazer silahı deyince akla muazzam bir yıkım gücü gelir. Ölümcül lazer tabancalarından tutun da Ölüm Yıldızı’nın gezegen patlatan silahına kadar birçok örnek var. Fakat Ponce’un üstündeki lazer bir savunma silahı. Birincil hedefi insansız küçük hava araçları (İHA’lar) ve küçük tekneler. Lazer topu, yeterince zaman ve güç uygularsa ikisini de tutuşturabiliyor. Bu sistem daha önce de USS Dewey gemisine monte edilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz