Zürafa ve kış günü

0

Dışarısı buz gibi olunca zürafalar nasıl sıcak kalacak?

ABD Tarım Bakanlığı’nın yayınladığı kısa bir özet bilgi, hayvanat bahçelerindeki zürafaların bakımıyla ilgili ipuçları veriyor. Bakanlığın bu bilgiyi ne zaman yayınladığı belirli değil ama yazı çok yararlı bilgiler içeriyor. Örneğin:

“Zürafalar soğuğa diğer çoğu memeli kadar iyi ayak uyduramadığından, düşük sıcaklığa (10 derece ve altı) karşı çok dayanıksızdır. Üşüyen bir zürafanın vücut sıcaklığının normale dönmesi, dışarıdan bir ısı kaynağı olmadıkça çok zordur… Soğuk hava koşulları birçok zürafanın ölümünden tamamen ya da kısmen sorumludur.”

Görünen o ki zürafaların ısıtılmış barınaklara ihtiyacı var. Ayrıca hayvanlar o kadar uzun boylu ki, kısmen değil, vücutlarının tamamının ısıtılması şart. Bakanlık, aksi takdirde hayvanların yine üşüyebileceğini belirtiyor: “Bir zürafa, ısıtmalı ancak hava akışının olduğu bir barınakta hipotermiden öldü. Sıcaklık, barınağın üst kısmında 21, zemindeyse 7 dereceydi.”

New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesi’nde zürafalar ve soğuğa karşı hassas diğer hayvanlar kış boyunca kapalı mekânlarda tutuluyor. Kaplanlar gibi daha dayanıklı hayvanlarsa kar yağdığında bile dışarı çıkıyor. Hatta Scienceline’ın haberine göre Bronx’taki hayvan bakıcıları elektrikle ısıtılan kayalar kullanarak kaplanların dışarı çıkmasını ve ziyaretçilerin onları görmesini sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz