Ankete Göre Amerikalıların Üçte Biri Koronavirüs Aşısı Olmayacağını Söylüyor

0
1255
Alex Radelich/Unsplash

Çok uluslu bir ankete göre Amerikalıların üçte biri, eğer koronavirüs aşısı bulunsaydı; aşı olmayı kabul etmeyeceğini söylüyor. Anket, Birleşik Devletler’in dünyada aşıdan en çok kuşku duyan ülkelerden biri olduğunu gösteriyor.

Ipsos MORI araştırma şirketinin Dünya Ekonomik Forumu için yaptığı bir ankete göre; ABD’de katılımcıların yüzde 33’ü, “Eğer COVID-19 aşısı çıksaydı, yaptırırdım” ifadesine “pek katılmadığını” veya “kesinlikle katılmadığını” söylemiş.

Katılımcıların üçte ikisinden biraz daha fazlası ise COVID-19 aşısı olacağını belirtirken; yüzde 32’si bu ifadeye “biraz katıldığını” ve yüzde 35’i de “kesinlikle katıldığını” söylüyor.

Ispsos MORI’nin elde ettiği bulgular, Marist Anket ile Gallup’un yürüttüğü ve Amerikalıların yüzde 35’inin, koronavirüs aşısı çıksaydı aşı olmayacağının bulunduğu önceki anketlerle tutarlılık sergiliyor.

Ipsos MORI ayrıca ABD’deki aşı isteğinin, anketin yapıldığı 27 ülkenin ortalamasından düşük çıktığını bulmuş. Genel olarak 27 ülkedeki katılımcıların yüzde 26’sı, anketörlere bu ifadeye katılmadıklarını söylemiş.

27 ülkede aşı isteğinin en düşük olduğu ülke ise Rusya.

Rusya’da ankete katılanların yüzde kırk altısı aşı olmayacağını söylerken; yüzde 24’ü bu ifadeye “pek katılmadığını” ve yüzde 22’si de “kesinlikle katılmadığını” söylüyor.

Aşı isteğinin en yüksek olduğu ülke ise küresel koronavirüs salgınının başladığı ülke olan Çin. Çinli katılımcıların yalnızca yüzde 3’ü aşı olmayacağını belirtirken, yüzde 97’si ise olacağını söylüyor.

Adam Payne/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here