Dünya’nın Bilinen En Derin Tatlı Su Mağarası, Zannedilenden Çok Daha Derinlere İniyor

0
Hranice Boşluğu'nun üst yüzeyi. Tomas Indrak/iStock

Birkaç yıl önce uzaktan kumandalı bir araç, Çek Cumhuriyeti’nin derinliklerinde gizlenen bir tatlı su mağarası sistemine alçalmış ve aniden sona ulaşmıştı.

Mağaranın sonuna değil ama kendi kablosunun sonuna.

Şimdiyse yüzeyden yapılan yeni tahminler, bu derin su altı mağarasının dibine ulaşmak için en az iki kat daha uzun bir kabloya ihtiyacımız olduğunu gösteriyor.

Hranice Boşluğu olarak bilinen bu milli servet üzerinde yakın zaman önce yapılmış jeofiziksel ölçümleri kullanan araştırmacılar, çukur benzeri mağara sistemini yaklaşık bir kilometre derinliğe kadar takip etmişler.

Bulgular, çok sayıda jeofiziksel veri tipine dayanıyor. Bunlar arasında gravimetre ile yapılan ölçümlerin yanısıra, yer kabuğu altındaki elektriksel iletkenliğin ve doğal jeomanyetik alanların kontrolü de bulunuyor.

Tüm bunlar; aşağıda bulunan kayaların, minerallerin, mağaraların ve vadilerin genel konumları hakkında bilgi verebiliyor.

Bunlar her ne kadar mükemmel bir harita çıkarma aracı olmasa da, Hranice Boşluğu’nun öbür tahminlerden (aşağıdaki gibi) çok daha derine uzandığını akla getiriyor.

Ayrıca, mağaranın kökenini de sorgulatıyor.

Dünyanın en derin su altı mağara sistemlerini doğrudan araştırmak zor ve tehlikeli. Uzaktan kumandalı araçların yardımıyla bile erişebildiğimiz yerler kısıtlı.

Araştırmalar bu mağaraların çoğunun, derin bir kaynaktan çıkan asitli elementlerin bulunduğu ılıman sular içerdiğini gösteriyor. Örneğin 2019 yılında yapılan bir çalışmaya göre Hranice Boşluğu’ndaki termal suların, ‘çağdaş suyun’ yalnızca yüzde beş ila 10 kadarını ihtiva ettiği bulunmuş.

Carly Cassella/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz