Antartika’daki Garip Ses Yeni Bir Balina Türünden Kaynaklanıyor Olabilir

0

Açıkçası hiç kimse Antatika’da balina gördüğünü ama sesinin duyulmadığını söylemedi. Bilim insanları tam tersini iddia ediyor: Yeni bir balina türü var, ama sadece sesini duyuyoruz.

Antarctic BW29 isimli alıcının daha önce hiç duyulmamış bir balina sesi aldığı iddia ediliyor. Bahsi geçen çalışma Marine Mammal Science dergisinde yayınlandı. Yayına göre bu ses 1000 defa duyuldu ve 14 ayrı şekilde kaydedildi. Bu benzersiz ses cıvıltıya ve bir tür balinanın evini bulmak için çıkardığı sese çok benziyor. Benzetilen ses gagalı balina sesi. Bu yüzden de bilim insanları bu sesi dinleyerek gagalı balinalardan hangi türe ait olduğuna karar vermeye çalışıyor. Tabii ki bu ses gagalı balinalarınkini andırıyor olsa da, hala hiç duyulmamış olma özelliğini devam ettiriyor.

Gagalı balinalar “anlaşılmaz davranış gösteren balinalar” ailesinin bir üyesi. Durdurulmaları zor, derinlere dalıyorlar ve sadece kısa periyotlar boyunca yüzeyde kalıyorlar. Bu yüzden bilim insanları onların yeni türlerini keşfetmekte zorluk çekiyorlar. Hatta bir türleri geçen yıl keşfedilen tek tür.

Gagalı balinalar üzerine olan çalışmalar az olduğu için bu ses daha önce keşfedilmiş bir balinanın sesi de olabilir. Fakat balinalar üzerinde yapılan eski çalışmalar göz önüne alındığında araştırmacılar hala umutlu. Bu gizemin ortadan kalkması için de daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz