Komodo ejderi Smaug’a protez ayak

0

Houston’da bir ejder yaşıyor. Ruhu güçlü olan bu komodo ejderinin vücudu zayıf. Smaug’un bir acayip yürüdüğünü fark eden hayvanat bahçesi görevlileri ejdere bir protez pençe yapmaya karar verdiler çünkü dünyada siborg bir ejderden daha havalı bir şey yok.

Smaug’un protezi Baylor Tıp Okulu’nun Ortotik ve Protez Programı’nın yardımıyla yapıldı. Programın müdürü Jared Howell, Smaug’la ilgili verdiği demeçte şöyle dedi:

“Bir Komodo ejderi ayağını kaldırınca öne doğru kayar, kaslarını çalıştırır ve avucunu aşağı bastırır. Smaug ise kaslarını çalıştırıp ayağını öne atamıyor. O yüzden de ayağını öne çekmek için omzunu kaldırdığında ayağı kasılmış pozisyonda kalıyor, her adımında bileği kıvrılıyor,” diyor Howell. “Ejderin 90 kilodan ağır olduğunu düşünürseniz, o pençesine bir hayli yük biniyor.”

Araştırmacılar Smaug’un ayağının önce kalıbını çıkardılar, sonra bir çift esnek aygıt takıp Smaug’a tekrar avuçlarını yere basarak yürümeyi öğrettiler. Bu sayede Smaug da ampute kedi Oscar ve 3B protezli köpek Derby ile aynı takıma katılmış oldu.

Videoda Smaug’u devekuşu yumurtası yerken görebilirsiniz. 50. saniye civarında Smaug’un avucunu değil de parmak eklemlerini yere bastırdığı görülüyor. Herkesin umudu bu protez sayesinde Smaug’un artık yemeklerini doğru dürüst yiyebilmesi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz