Apollo 11’in Komuta Kapsülünde Dijital Bir Tur Atın

0

47 yıl önce, Apollo 11 astronotları Ay’a inmişti. Bu olayın anısına Smithsonian Enstitüsü Sayısallaştırma Programı Ofisi, Columbia adlı kapsülün içinin 3B modelini yayımladı. Model, kapsülün içindeki her parçanın adı, açıklaması ve gerçek resimleri olacak şekilde, kapsülün çevresinde rehberli bir tur atılabilmesine, ya da kişinin bireysel çabalarıyla kapsülü keşfedebilmesine olanak sağlıyor.

Kapsülün karmaşıklığı yüzünden, birebir bir modelinin oluşturulması çok zor. Bu yüzden Smithsonian, Autodesk’in iş birliğiyle kapsülün taranması için özel bir donanım bile oluşturmuş. Bu donanımda ayrıca farklı sensörlerden gelen verilerin birleştirilip yorumlanabilmesi için bir yazılım oluşturulması ve Columbia’nın 3B modelinin yapılabilmesi amacıyla yeni algoritmaların oluşturulmasına gerek duyulmuş.

“Columbia”, Apollo 11’in Komuta Kapsülü

Columbia’nın komuta kapsülünde tur atarken, siz de birkaç modelin 3B baskısını evinizde yapabilirsiniz. Şimdilik, tam boyutlu ve dış kaynaklı kontrol panellerini de içeren, 5 modeli indirilebiliyor. Ayrıca Google Cardboards ve Samsung GearVR headset ile görüntülenebilen iç modelleri de var.


Burak Sarıçay

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz