Uzay Mekiği Programının İlk Kadın Komutanı

0

Eski astronot Eileen Collins bilim camiasının diğer üyeleri gözünde şaşırtıcı bir hamle yaparak bu akşam Cumhuriyetçi Ulusal Konvansyionu (RNC)’nda konuşma yapmaya hazırlanıyor.

“Bu kaçıramayacağım bir fırsat: ABD’nin insanlı uzay programının yıllar içinde nasıl yavaşladığı hakkında farkındalık yaratabiliriz.” diyor Collins Mashable’da. “Verdiğim mesajın anlamı politik DEĞİL.”

Kusursuz bir pilot ve Uzay Mekiği Programı’nın ilk kadın komutanı Collins, Ulusal Kadınlar Onur Listesi (National Women’s Hall of Fame) ve ABD Astronot Onur Listesi’nde (U.S. Astronaut Hall of Fame) yer alıyor. Amerika’yı “yeniden mükemmel” yapmada NASA’nın yeri hakkında çoğu şüpheci olan kalabalığa hitap edecek. Trump’ın NASA’ya bakış açısı net olmasa da bir etkinlikte 10 yaşında bir çocuğun sorusuna verdiği cevapta düşüncelerini şöyle ifade etmişti: “Şu anda daha büyük sorunlarımız var. Önce çukurları tamir etmeliyiz. Biliyorsun çok fazla paramız olduğunu söyleyemeyiz.”

Eski NASA Başkan Yardımcısı Lori Garver da Collins’in RNC’de yer alacağı haberi üzerine Twitter’dan hüsranlık duyduğunu ifade etti ve Trump’ı “bilim kadını düşmanı” olarak tanımladı.

Collins ile tanışıklığı olan The Ordinary Spaceman’in yazarı emekli astronot Clayton Anderson da BuzzFeed News’e “Eminim ki Collins uzay keşfi hakkında çok güçlü ve moral verici bir konuşma yapacak.” dedi.

Third Eye Blind müzik grubu kısa zaman önce bir konserinde eşcinsel hakları için bir grup cumhuriyetçiyi topa tutmuş, hit şarkılarının hiçbirini çalmamış ve seyirciler tarafından tepki almıştı. Belki Collins de RNC’nin gizli kalmış ışığı üzerindeki etkisini bilim için kullanabilir.


Zülfiye Karaoğlu

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz