Apple 1 Milyarıncı iPhone’unu Sattı

0

Apple milyarlarla konuşulmaya alışık. Şirketin karı milyarlarla hesaplanıyor, kendi marketinde bulunan uygulamalar milyarlarca indiriliyor. Şimdi şirketin milyarlarla konuşulacağı yeni bir cümle var: Bir milyar iPhone satıldı.

Şirket, bir milyar iPhone satışına ulaşıldığını duyurdu. Bu bir milyar insanın Apple akıllı telefonlarını kullandığı anlamına gelmiyor (Bir kişi birden fazla akıllı telefona sahip olabilir). Yine de Cupertino (Apple’ın kampüsü) için oldukça önemli bir dönüm noktası. Apple, 10 yıldan az bir sürede, akıl almaz miktarda telefon satmayı başardı.

Akıllı telefon alanında Apple’ın en büyük rakibi olan Google Android, yaklaşık bir yıl önce dünya çapında 1,4 milyarın üzerinde aktif kullanıcıya sahipti. Fakat bu karşılaştırma birebir değil, çünkü iPhone sadece Apple tarafından üretilirken, Android ise açık kod yazılımlı ve birkaç akıllı telefon üreticisi tarafından üretiliyor.

Apple bunlardan 1 milyar tane sattı.

Bir milyarıncı iPhone’un satılması haberi, iPhone 7’nin eylül ayında planan çıkışından önce geldi. İleri sürülen iddiaya göre, Apple iyi özelliklerin tümünü telefon üretimlerinin 10. yıl dönümü için saklıyor, yani iPhone 7 şirketin amiral gemisine sadece küçük güncellemeler getirecek. Daha iyi bir kameraya sahip olabilir ve bazı iç parçaları yeniden düzenlenebilir. Mesela telefonun alt tarafında bulunan 3,5 mm’lik kulaklık kaldırılabilir. Alt taraftaki kulaklığın kaldırılması ile iPhone 7 su geçirmezlik özelliğini kazanabilir. iPhone 7 muhtemelen çok çabuk satılacak, fakat birkaç değişiklik ile Apple, son çeyrekte ortaya çıkan kötü tabloyu telafi edebilecek potansiyele sahip olamayacak gibi.

Şirket toplantısında Cook, Apple’ın satılan bir milyarıncı birimi olan en önemli ürünü hakkında “Biz asla en fazlasını yapmak için yola çıkmadık, biz daima fark yaratan en iyi ürünleri üretmek için yola çıktık.” dedi.


Anıl Hüzmeli

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz