Aracınızı Sürücüsüz Araca Çevirmek İster misiniz?

0

small white car

Otomobil üreticileri müşterilerine sundukları ürünlere araç otomasyonu entegresi için şimdiye kadar hiç olmadığı kadar çok yol buluyor. Google, Uber, Lyft vari teknoloji şirketleri tıpkı Tesla, Toyota ve Hyundai gibi otomobil şirketlerine benzer şekilde önlerindeki yolun ne olduğunu apaçık olarak görebiliyor. Şimdi bu sürücüsüz araç mücadelesine bir yeni şirket daha giriyor: DRIVE.AI.

Geçtiğimiz hafta aktif hale getirilen site drive.ai, size bir araç satmıyor. Bunun yerine sürücülerin  mevcut araçlarını güçlendirmesine izin veren, aracın kendi kendini sürebilmesi için gerekli bir sürücüsüz araç aygıtı satıyor. Araç içi bir sistem aracın tavanına yerleştirilmiş bir ekran ile sürücülerin haberleşmesini sağlayarak sürücüsüz aracın beyni görevini görüyor.

Sürücüsüz araçların çekiciliği açık bir şekilde hep aynı: görsel olarak zedelenmişlerin ve yaşlıların etkili ulaşıma katkıda bulunmasını sağlamak.

Ve büyük olasılıkla tüm araçların iletişim kurmasıyla birlikte zincirleme kaza sayısı azalacak. Drive.ai sadece araçların arasındaki iletişimi sağlamayı değil yayalarla ve etraftaki diğer kişilerle de iletişim kurulmasını sağlamayı istiyor.

Aracın içine oturtulmuş bir ekran ile -şehir polisi işaretlerine benzer şekilde- karşıya geçmenin güvenli olduğunu belirtiyor veya önünüzdeki sürücüye teşekkür etmenizi sağlıyor. Drive.ai’in kurucu ortağı ve başkanı Carol Reiley, “Araçların üzerine yerleştirilmiş emoji bazlı sinyallerle aracın diğer sürücülerle iletişim kurmasını test ediyoruz.” diyor.

Gülen yüz ve el ifadeleriyle birlikte, Drive.ai aracı kontrol etmek için derin öğrenme yöntemini kullanacak. “Kurucu takımımız erken aşamadan beri derin öğrenmenin sürücüsüz araçlardaki uygulamaları üzerinde çalışıyor.” diyor Drive.ai’ in diğer kurucu ortağı Sameep Tandon. “Bu kesinlikle teknolojiyi otonom ulaşımın geleceğine olanak sağlamak. Biz araçların içindeki ve dışındaki navigasyonu ve etkileşimi artırıyoruz.”

Uber ve Google gibi diğer şirketler otopilotların günlük hayattaki sorunlarını çözmek için bir de derin öğrenme yapay zekası kullanıyor.

Drive.ai kendi gizli otonom araç sosunu daha mükemmel hale getirmek için yetenekli kişileri diğer şirketlerden kendine çekiyor. Mesela, General Motors’taki Steve Girsky gibi bir yetenek -otonom araçlar alanında kendi başına bir oyuncu- kendini Drive.ai’in yönetim kurulu üyesi olarak sayıyor.

Ne sürücülerin Drive.ai kitlerine ne zaman ulaşacağına dair ne de otoyol yasalarına uymayı garanti altına alacağına dair bir bilgi var. Drive.ai otonom araç yarışından kopmamasına karşın -özellikle de Uber’in takdire şayan çabalarına karşı- çok daha hızlı şekilde adım atmalı.


Fatih Uçar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz