Araştırmacılar, Robotlara İtildikleri Zaman Nasıl Düzgün Düşeceklerini Öğretiyorlar

0
32

Yere düzgün düşmek bile belli bir yetenek gerektirir. Bunu benzetme olarak algılamayın, kelimenin tam anlamıyla yere düzgün düşmekten söz ediyoruz. Yerde yuvarlandıktan sonra sağ salim bir şekilde tekrar ayağa kalkabilmek, robotlarda çoğu zaman komikliklere yol açan durumlarla sonuçlanan, insanların ise sıradan bir şekilde yapabildiği bir şey. Georgia Tech tarafından yeni yapılan araştırma ise geleceğin pahalı ve denge sorunları olan robotları herhangi bir düşme sırasında korumayı amaçlıyor. Bunu test etmek içinse öncelikle birkaç robotu itip kalkmaları gerekti elbette.

Hâlihazırda, Alphabet’in sürreal hayvana benzer BigDog serisi cihazları gibi, düşmemek için tasarlanan robotlar bulunmakta. Ancak çift pedallı robotlar insanların bulunduğu alanlarda çalışmaları için tasarlandıklarından ötürü, dengelerini sağlamak için özel olarak tasarlanmış, dengeli bir gövdeye sahip değiller. Bu yüzden düşmeye oldukça meyilliler.

Bunu telafi edebilmek için doktora öğrencisi Sehoon Ha ve profesör Karen Liu, robotların kolları üstüne düşmesini ve yerde yan tarafa doğru takla atmalarını sağlayarak düşmelerde meydana gelecek hasarları minimize edecek bir dizi algoritma geliştirdiler. IEEE/RJS Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı’nda sunumunu yaptıkları araştırmaları “Multiple Contact Planning for Minimizing Damage of Humanoid Falls (İnsanî düşmelere karşı hasarları en aza indirmek amaçlı çoklu temas planlaması)” ile robotların bir dizi darbeden nasıl korunabileceklerini detaylandırdılar.

Aşağıdaki videoda daha fazla robotun yere görece düzgünce düşüşünü izleyebilirsiniz:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here