Facebook, Yeni 360 Derece Video Sisteminin Nasıl Çalıştığını Açıkladı

0

Facebook ve şirketin sanal gerçeklik ortaklığı Oculus, yeni 360 derece video formatı üzerinde yoğun emek harcıyorlar. Facebook bu sistemi “haber beslemesi” kısmına geçtiğimiz ay eklemişti.

Masaüstü veya mobil Facebook kullanıyor olmanız fark etmeden, medya kaynakları tarafından yayınlanan bir 360 derece video gördüğünüzde izlediğiniz videoya dokunarak, tıklayarak veya sürükleyerek müdahale edebilecek ve izleme açınızı değiştirerek, videoda etrafınızda olan biteni görme şansına sahip olacaksınız. Bu deneyimi eğer şanslı birkaç geliştiriciden biriyseniz, Oculust Rift VR kafalığına erkenden ulaşanlardan olarak, daha da yoğun bir şekilde yaşayacağınızı söyleyebiliriz.

Ama hâlâ sistemin nasıl çalıştığına dair bir merak içinde olabilirsiniz.

Facebook bu soruyu şirketin Code sayfasında yazılım geliştiricileri için yayınladığı bir gönderiyle açığa kavuşturdu. Yazıda, Facebook’tan Evgeny Kuzyakov ve David Pio, Facebook için yeni video sistemi fikrini nasıl geliştirdiklerini, hangi sorunlarla karşılaştıklarını ve sorunların üstesinden nasıl geldiklerini anlatıyorlar.

360 derecelik videoların yüksek depolama alanı gerektirmesi başlıca sorunlar arasında. Bu sorun özellikle haber beslemesinde oynatılan videoların stabilite sorunu ve mobil cihazlardaki internet verilerinin sınırlı olması dolayısıyla önemli bir nitelik taşıyor. İkilinin yazdıkları üzere: “360 derecelik bir video elde etmek için ya özel kamera düzenekleri kullanırsınız ya da bir çubuğa bağlı dört tane GoPro bağlayıp açılarını birbirlerine eklersiniz. Gelecek olan 360 derecelik dosyaların çözünürlüğü 4K ve daha fazlası ve saniye başına bit aktarımı 50 Mb seviyesinden fazla olabilir. Bu da bir saatlik bir videonun 22 GB’den fazla yer kaplaması anlamına geliyor. Ve 360 derecelik ses ise bunun iki katı büyüklükte; saat başına 44 GB’lik bir veri söz konusu. Bit oranını düşürerek yerden tasarruf etmek istedik ancak insanların bunu hissetmemesi için hızlı bir şekilde bu işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Aynı zamanda video kalitesinden de ödün vermek istemiyorduk”.

Dosya büyüklükleri Facebook’un 360 derece video özelliğindeki yapbozun sadece bir parçası. Video planı da ayrı bir zorluk alanı olarak karşımıza çıkmakta. İşin mutfağında yapılan bütün şeyler okumaya değer nitelikte. Gönderinin hepsini Facebook’un Code sayfasından inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz