Araştırmacılar Sadece Tek Bir Fotoğrafı Videoya Dönüştürebiliyor

0
Görüntü: Washington Üniversitesi

Fotoğraflar bazen bir sahneyi doğru şekilde yakalamaz. Niagara Şelaleleri’nde çekilen bir tatil fotoğrafında sular hareket etseydi ne muhteşem olurdu değil mi?

Washington Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, tam da bunu yapabilen bir derin öğrenim yöntemi geliştirmişler: Sisteme bir şelalenin sadece tek bir fotoğrafı verildiğinde, sistem suyun çağlayarak döküldüğü bir video oluşturuyor. Tek eksik, suyun çağıltısı ve yüzünüze gelen püskürtü hissi.

Görüntü: Washington Üniversitesi
Araştırmacıların ‘simetrik birleştirme’ adını verdikleri yöntem, bir fotoğrafın geçmişteki ve gelecekteki halini tahmin ederek bunları birleştiriyor ve video oluşturuyor. Görüntü: Washington Üniversitesi

Araştırma takımının yöntemi, duman ve bulutlar da dahil olmak üzere akan herhangi bir maddeyi canlandırabiliyor. Yöntem, benzersiz bir döngü sergileyen ve sonsuz bir hareket izlenimi veren kısa bir video meydana getiriyor. Araştırmacılar yeni yaklaşımlarını 22 Haziran’da gerçekleştirilecek Bilgisayar Görüşü ve Desen Tanıma Konferansı’nda sunacak.

Sarah McQuate/Washington Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz