Artık Kağıttan Yapılma Mini Bir Mikroskop Satın Alabilirsiniz

0
Foldscopes: Katlanabilir kağıt mikroskopların maliyeti 1 dolardan daha az.
Foldscopes: Katlanabilir kağıt mikroskopların maliyeti 1 dolardan daha az.
Foldscopes: Katlanabilir kağıt mikroskopların maliyeti 1 dolardan daha az.

Stanford fizikçisi Manu Prakash, bilimi daha erişilebilir hale getirmek için yüksek teknoloji ürünlerinin ucuz ve kaliteli versiyonlarını yaratıyor.Buna rağmen en ünlü icadını (katlanmış kağıttan yapılmış Foldscope adlı cep boy mikroskop) elde etmek şimdiye kadar şaşırtıcı bir şekilde zordu.
Prakash ve ekibi, herkesin 15 dolara kendilerine özel katlanabilir mikroskop seti ya da 20 dolar karşılığında 20 tane mikroskop alabilecekleri bir Kickstarter kampanyası başlattı.Her bir ürünün maliyetinin sadece 0.57-0.97 dolar arasında olmasına rağmen( maliyet lenslerin büyütme gücüne göre farklılık gösteriyor), ekstra ödeme seçenekleri de, mikroskop seti için lam, cımbız, pipet hatta gözlemler için bir günlük gibi ilave araçlar almaya imkan sağlıyor. Daha fazla ödeme ise destekçilerin dünyanın dört bir yanındaki okullara ve topluluklara Foldscope bağışlamalarına olanak tanıyacak. Amaç milyonlarca insana, dayanıklı, taşınabilir ve bütçeye uygun bilimsel bir araç sunmak.
Kağıt mikroskoplar aslında birkaç yıldır varlar ama bu kampanya mikroskopları çok daha fazla insana ulaştırabilmeyi amaçlıyor. Aslında bir Foldscope sadece 10 dakika içinde birleştirilebiliyor (şablon ve materyaller internet üzerinden yayınlandı) olmasına rağmen katlamaları sıfırdan yapmaya başlamak titizlikle çıkarılmış bir baskı, kalıpları dikkatlice kesmeyi ve katlamayı gerektirdiği için bu proje acemiler için biraz zor hale gelebiliyor. Ekip beta testi gönüllüleri için önceden hazırlanmış 50 bin adet Foldscope temin ettiler, 2017’de ise bunun 1 milyara ulaşmasını umuyorlar.
Bu yüzden bir kağıt mikroskoba sahip olmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey bir destekçi olmak. Bunun yanında dünyanın dört bir yanındaki hevesli bilimcilere yardım ediyor olduğunuzu bilmenin mutluluğunu da yaşayacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz