Kilo kaybının ilk %5’i, obez insanlarda en büyük faydaları sunuyor

0

Küçük hedef, büyük ödül.

Eğer obezlikle mücadele ediyorsanız, sağlıklı olmak için bazen bütün vücudunuzu kökünden elden geçirmeniz ve tüm fazla kilolarınızı vermeniz gerekiyormuş gibi hissedebilirsiniz, fakat yapılan yeni bir çalışmaya göre durum hiç de böyle değil.

ABD’deki araştırmacılar, obez insanlarda önemli sağlık faydalarını görmek için tüm gereken şeyin, vücut ağırlığının sadece yüzde 5’ini vermek olduğunu söylüyorlar. Daha küçük olan ve daha ulaşılabilir görünen bu hedefe ulaşmak, metabolik sağlık için önemli düzelmeler sağlıyor ve ayrıca kilo kaybının devam etmesi için imkân oluşturuyor.

Washington Üniversitesi’nde İnsan Beslenmesi Merkezi müdürü olan Samuel Klein şöyle aktarıyor: “Elde ettiğimiz bulgular, yüzde 5’lik kilo kaybıyla birlikte en büyük karşılığı aldığınızı gösteriyor. Obezlik tedavisi üzerindeki mevcut ilkeler, yüzde 5’ten 10’a kadar kilo kaybı öneriyor, fakat vücut ağırlığınızın yüzde 5’ini vermek, yüzde 10’unu vermekten çok daha kolaydır. Bu yüzden, daha kolayı hedefleyen hastalar için mantıklı olabilir.”

Araştırmacılar, vücut ağırlığının katmanlı yüzdelerini vermenin etkisini ölçmek amacıyla, farklı kilo kaybı hedeflerine sahip olan (hiçbirinin diyabeti olmayan) 40 obez bireyi rastgele şekilde seçtiler. Grubun yarısı, vücut ağırlıklarını korumakla görevlendirilirken, diğer yarısından ise bunun yüzde 5, 10 veya 15’ini vermeleri istendi.

Kilo vermekle görevlendirilen 20 katılımcıdan 19’u, vücut ağırlıklarının yüzde 5’ini vermekte başarılı oldu. Araştırmacılar, bu noktada katılımcıların insülin salgılayan beta hücrelerinin sahip olduğu işlevselliğin ve yağ, karaciğer ile iskelet dokudaki insülin hassaslığının iyileştiğini farkettiler; ve böylece bu hastaların diyabet ve kalp damar hastalığı tehlikesi azaldı. Toplam vücut ve karaciğer yağı da azaldı.

Bu 19 katılımcının dokuzu, vücut ağırlıklarının yüzde 5’ini verdikten sonra diyete devam ettiler ve sonunda yüzde 10’u geçmeyi başararak yüzde 15’lik vücut ağırlığı kaybına ulaştılar.

Bu alt grup, gösterdikleri ilave çabalardan dolayı sağlık bakımından daha fazla fayda görmüş olsa da (bu faydalar arasında beta hücre işlevinde ve kas dokusundaki insülin hassaslığında iyileşmeler bulunuyor), bunların elde ettikleri kazanımlar, yüzde 5 yapanlarla kıyaslandığında nispeten küçüktü.

Klein şöyle söylüyor: “Kilo kaybının devam etmesi iyidir, fakat bütün organ sistemleri aynı şekilde karşılık vermez. Kas dokusu, kilo kaybının devam etmesine çok daha fazla karşılık verir, fakat karaciğer ve vücudun yağ dokusu, neredeyse en fazla faydayı yüzde 5’lik ağırlık kaybında görürler.”

Araştırmacılar, bir sonraki sefer diyabetli insanların kademeli kilo kaybına nasıl karşılık verdikleri üzerinde çalışmayı ve eklem iltihabı ile akciğer rahatsızlığı gibi obezlikle ilgili komplikasyonlar üzerindeki etkileri ölçmeyi hedefliyorlar.

Bu arada, Cell Metabolism bilim dergisinde yayınlanan bulgular, sağlığını iyileştirmek isteyen fakat bir seferde vücut ağırlığının büyük miktarını kaybetmekten gözü korkan kilolu insanlara umut verebilir.

Klein şöyle söylüyor: “Eğer 90 kilogramsanız, eğer 4.5 kilo verir ve bunu korursanız kendinize iyilik yapıyor olursunuz. Sağlık bakımından önemli faydalar kazanmak için 20 kilogram vermek zorunda değilsiniz.”

Kaynak: ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz