“Assassin’s Creed” Yapımcıları Tembel Göz Sendromuna Karşı

0

Bilgisayar oyunu gözlerin koordinasyonunu geliştiriyor

Assassin’s Creed oyununun yaratıcısı Ubisoft’un ortaklığıyla geliştirilen Dig Rush adlı oyun, McGill Üniversitesi’nden oftalmologların araştırmasını temel alıyor ve aslında oyundan ibaret değil. Yazılım, halk arasında “göz tembelliği” olarak da bilinen, bir gözün diğeriyle ve beyinle eşgüdüm içinde çalışmadığı amblyopia’yı tedavi etmeyi hedefliyor. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü verilerine göre göz tembelliği çok yaygın ve her yüz çocuktan iki ya da üçünde görülüyor.

Tablet temelli oyun 3B gözlük gerektiriyor ve gözlüğün camlarının farklı farklı gördüğü kırmızı ve mavi renkler için ayarlanabilir kontrast düzeyi sunuyor. Göz doktorları bu düzeyleri ayarlayarak hem sağlam hem de sorunlu gözün bir arada çalışmasını, böylece görmeyi iyileştirmesini sağlayabiliyor.

Tembel gözlerin geleneksel tedavi yöntemlerinden biri, baskın gözü bir göz bandıyla kapatarak diğer gözü daha çok çalışmaya zorlamak. Fakat bunun çeşitli sorunları var. Her şeyden önce her gün birkaç saat boyunca göz bandı takmak çok zaman alıyor ve beynin iki gözden gelen girdiyi eşzamanlı yorumlamasını önlüyor. Amblyopia tedavisi genç hastalarda daha kolay tedavi edilebilse de, çocukların birkaç saatliğine bile göz bandı takmasını sağlamak zor. (Hiç kimse okulda göz bandıyla gezen çocuk olmak istemez.)

Diğer yandan, çocuklara görüşlerini iyileştirecek “özel” bir bilgisayar oyunu sunmak onları kesinlikle tedaviye teşvik ediyor. Bunun bir sonraki mantıklı adımıysa benzer hastalıkları tedavi etmek için sanal gerçeklik (VR) başlıkları kullanmak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz