Asteroitine Doğru Yola Çıkan OSIRIS-REx

0

osiris-rex-2

On yıldan fazla süren geliştirmeden sonra ve birkaç haftalık aşırı bozulmaya uğramamış depolamadan sonra, OSIRIS-REx yeryüzünden 8 Eylül 07.05te kalkış yaptı. Atlas V roketiyle beraber saatte 22.000 milden fazla yol kat edebilen araç, Complex 41 fırlatma rampasından fırlatıldı. Saat 08:04’te, uzay aracı sorunsuz bir şekilde uçuşa başladı. Saat 9 civarında görevliler tarafından bilgilendirme yapıldı ve katılımcılar hep birlikte alkış tuttular.

NASA Başbilimcisi Ellen Stofan konferansta şunları dedi:“Bu gece bizim kutlama gecemiz. Biz bir asteroide doğru yola çıktık. Biz NASA’da her gün bilim kurguyu gerçeğe dönüştürüyoruz ve bu gece de bunu yaptık.”.

Lockheed Martin’de Uzay Sistemleri program müdürü olan Rich Kuhns’un raporuna göre; güneş panelleri ve iletişim sistemleri kurdukları uzay aracı sağlıklı ve güvende. “Hadi gidip bilgiyi alalım, biraz bilim yapalım!” diyor Kuhns.

OSIRIS-REx gelecek 7 senesini Bennu’nun başucunda ve eski bir Goldilocks asteroitinde geçirecek. Golgilock, ne çok küçük ne de çok uzak. Güneş sistemi oluşurken yayılan karbondan oluşmuş bir asteroid.

ABD’nin, ilk defa asteroitten bir parça getirecek bu uzay aracı, benzerleri Viking, Voyager ve Curiosity gibi dünyayı Florida Uzay Üssünden terk etti. Daha öncekiler gibi yüzlerce ve hatta binlerce mil uzağa sadece merakımızı gidermek ve oradan parça getirmek için gitmiyoruz. Bennu, muhtemel insanlığın nasıl oluştuğu ve yörüngesinin güneşin ısısıyla nasıl düzenlendiği ve eğer dünyamıza çok yaklaşırsa onu kendimizden nasıl uzak tutacağımız hakkında ipucu taşıyor olabilir.

OSIRIS-REx’in keşiflerinde uzaya ait toz ve parçacıkları getirmesi, uzay madenciliğiyle ilgili değerli bilgiler elde edilmesini sağlayacak. Ya da ISRU ve Resource Protector ekipleri kendi çalışmaları için ilk canlıların fosillerine ulaşabileceğini umuyor. Asteroitin kayaç yüzeyinden Mars kolonisi ve Ay’da inşa edilecek yapılar için su, oksijen ve yapı malzemeleri tedarik edilebilir. Bennu gibi hareketli bir hedef için bu, kayaç toplama oyunu gibi düşünülebilir.

Baş Araştırmacı Dante Lauretta meslektaşı Dr. Michael Drake’ adadığı çalışmasından şöyle bahsediyor;  uzay keşif düzeni çok daha büyük bir şey. “ Ben bu konuda çalışan binlerce insandan bahsediyorum. O, insan ruhu. OSIRIS REx ise biz. Biz sensörleri güneş sistemine gönderiyoruz ve onlar bizim gözlerimiz oluyor. Bu sayede biz daha büyük sorunları anlayabiliyoruz. Biz nereden geliyoruz? Biz nereye gidiyoruz? Bizim geleceğimiz ne olacak ve biz evrende yalnız mıyız?”.

Bill Nye kalkış başlamadan iki saat önce ziyaretçiler için bir konuşma yaptı. Europa’daki uzaylılar ve balık insanlarla ilgili basından gelen soruları yatıştırmaya çalıştı (odadakilere görevin belirlenen bütçenin altında gerçekleştiğini de hatırlattı). O, ilkokula giderken Ay’ın nereden geldiği bilinmiyordu. Şimdiyse, Planetary Society’de CEO olarak görev yaptığı Altıncı yıl dönümünde, NASA’nın bu konudaki birikimi çok arttı. Evrenle ilgili çok fazla bilgiye sahibiz. Bu gerçekten heyecan verici.

Nye’nin yanında oturan 12 yaşındaki Mike Puzio da, bir adlandırma yarışmasında “Bennu” adını önerdi. Mısır mitolojisinde Osiris dualitenin tanrısıdır;  bereket ve dirilişin yanı sıra ölüm ve ahireti temsil eder. Osiris’in dünyevi formu balıkçıldı ve Bennu diye adlandırılıyordu. Bir nesne olarak da Bennu, Güneş sistemimizin oluşmasından itibaren uzayda değişmeden sürükleniyor ve bir gün Dünyamıza çarpma ihtimali var. OSIRIS REx ve onun hedefi Bennu bunlara uygun olarak adlandırıldı.

Ancak şimdilik, kontrol altındaki roket dünyanın yerçekimiyle gelecek Eylül ayında sapmaya uğrayacak. Ve uzay boyunca yolculuğuna devam edecek. Eğer işler yolunda giderse; gelecek birkaç yılda uzay aracı asteroidin arkasından fotoğraflar göndermeye başlayacak ve bu, görev için çok değerli bir kilometre taşı olacak. Green şunları diyor: “Bunun ne kadar heyecan verici olduğunu anlatamam. Ve sizlere, sadece sözlerime güvenmek ve her şeyin gün yüzüne çıkmasını izlemek kalacak.”.


Çeviren : Anıl Hüzmeli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz