Sırt Çantasıyla Yolculuk ve Kamp İçin Bıçak Alırken Nelere Dikkat Etmeli

0
Benchmade Benchmade Eğri Nehir Bıçağı İyi bir kilit mekanizmalı, paslanmaz çelik katlanabilir bıçak. Sırt çantasıyla yolculuklar için ideal.

Açık hava aktiviteleri için teçhizat

Benchmade Benchmade Eğri Nehir Bıçağı İyi bir kilit mekanizmalı, paslanmaz çelik katlanabilir bıçak. Sırt çantasıyla yolculuklar için ideal.
Benchmade Eğri Nehir Bıçağı
İyi bir kilit mekanizmalı, paslanmaz çelik katlanabilir bıçak. Sırt çantasıyla yolculuklar için ideal.

 

 

Her hangi bir açık hava macerasında çantanın en önemli kalemi bıçaktır. Bear Grylls bir bıçağın erdemlerini – ki bir sürü var – överek bıçağını sallaya dursun aslında bunun en önemli sebebi ya kamp yiyeceklerini kesmek, ya ipleri kesmek ya da yolculukta ihtiyacınız olan her hangi birşeyi kesmek için basit bir şekilde faydalı olmasıdır. Yine de bıçaklar oldukça pahalı olabilir. Eğer dikkatli olmazsanız, sırt çantasıyla yolculuk yapan birinin ihtiyacı olmayan bir sürü özellikli bir bıçağa para saçabilirsiniz. Ya da daha da kötüsü, Crocodile Dundee ateşine kapılıp sizi aptal gibi gösteren hakiki bir kısa kılıç ile satıcıdan ayrılabilirsiniz. İşte sizi bu kaderken kurtaracak uzmanlardan tüyolar.

Bıçak mı çok amaçlı alet mi

Piyasada bir sürü bıçak mevcut. Ve bir sürüsü sadece bıçak olmayıp şişe açacağı, deri zımbası gibi zımbırtılara sahip katlanabilir mekanizmaları olan çok amaçlı aletler. Sade bir bıçak almak ile sihirli her şeyi yapan bir alet almakta yanlış ya da doğru diye bir şey yok fakat göz önünde bulundurulması gereken bir kaç şey var.

Eğer sadece sırt çantanız ile yolculuk yapacaksanız, çok amaçlı aletteki araçların (deri zımbası, tirbuşon) yüzde 85’ini kullanmayacaksınız. L.L. Bean için ürün geliştiren ve bir bıçak uzmanı olan Kevin Murray, Popular Science’a şu açıklamada bulundu: “Eğer minimalistseniz bir bıçağınız olacaktır. Eğer arabalı bir kampçıysanız, ya da bir kamp alanına aileniz ile birlikte bir haftalığına kampa gidiyorsanız, çok amaçlı bir şeye sahip olmak iyi olacaktır çünkü bununla bir süre şey yapabilirsiniz.”

Eğer bir bıçağa ihtiyacınız varsa bir bıçak alın. Çok amaçlı bir alet değil. Macera yazarı Wes Siler Popular Science’a ek özellikli aletleri “kaliteden ödün verilen komplikasyonlar” olarak tanımladı.

Katlanabilir mi sabit mi

Patikada yürümek ya da kamp alanında takılmak için katlanabilir bir bıçak işinizi görecektir, fakat sabit bir bıçağı seçmek için de bir kaç gerekçe mevcut: emniyet, temizlik, ve dayanıklılık. Sabit bıçaklar, örneğin, parmaklarınızı kıstırma riskini barındırmazlar. Kilit mekanizmalı katlanabilir bıçaklar – ki kesinlikle kilit mekanizmalı olanları kullanmanız iyi olacaktır –  bazen arızalanırlar. “eğer kayarsa, sizi fena kesebilir” diye uyarıyor Murray.

Sabit bir bıçak ayrıca çıra için odun kesme ya da yiyecek dilimleme gibi zorlu işlerde de üstün gelmektedir. (Katlanabilir olanlar üzerlerinde pek çok pislik toplarlar.) “Sabit bıçaklar hareketli parçalara sahip değillerdir ve tek parça çelikten yapılmadırlar. Böylece en iyi katlanabilir bıçaklardan bile her zaman daha dayanıklıdırlar.” diyor Siler.

Morakniv Morakniv Classic 1 İsvaçli bıçak üretici Morakniv tarafından yapılan basit, sağlam bir sabit bıçak.
Morakniv Classic 1
İsveçli bıçak üretici Morakniv tarafından yapılan basit, sağlam bir sabit bıçak.

 

 

Çeliğin Türü

İsimsiz bir otostopçu/kampçı sadece paslanmaz çelik bir bıçağa ihtiyaç duyar. “Bilenebilir ve kesinliğini koruyup kolay körleşmeyecektir” diyor Murray ve ekliyor “Keskinliğini koruyor ve özellikle sıkı bir kullanıcı değilseniz sıkça bilemeniz gerekmeyecektir”. (Eğer sıkı bir kullanıcı iseniz, karbon çeliği çok sağlamdır.)

Eğer bıçak tırtıklı değilse bilemek çok daha kolaydır. Göze güzel görünebilir ve sizi Rambo gibi hissettirebilir fakat Discover Outdoor Vahşi Yaşam Rehberi ve Eğitmeni Zach Fisher’e göre “Ekmek kesmiyorsanız, tırtıklı bir bıçağa ihtiyaç duymanızı sağlayacak bir şey yok.”

Benchmade Tırtıklı bıçak Tırtıklı bir bıçak hoş görünebilir, fakat bilemesi zordur ve Siler’e göre “iyi bilenmiş düz bir bıçağın daha iyi yapamayacağı bir şeyi başaramamakta.”
Tırtıklı bıçak
Tırtıklı bir bıçak hoş görünebilir, fakat bilemesi zordur ve Siler’e göre “iyi bilenmiş düz bir bıçağın daha iyi yapamayacağı bir şeyi başaramamakta.”

Uzunluk

Bıçağın uzunluğu söz konusu olduğunda aşırıya kaçmak kolaydır. “Bazen ego devreye giriyor ve insanlar kemerlerinde harika büyük bir şey istiyorlar” diyor Murray. “Sekiz-on santim benim alacağım büyüklükte ve büyük ihtimalle küçüklükte de.” Artı, NYC gibi bir yerde yaşıyorsanız, yasal sınırın üzerinde olduğu için polislerin elinizden alacağı Excalibur’a paranızı yatırmak istemezsiniz.

Ağırlık

Bıçak seçerken aklınızda olması gereken son şey de ağırlık. “Ağırlığın kendisi listenin en altında yer alan bıçak özelliği” diyor Siler. Fakat çeliğin kalitesini bir tarafa bırakacak olursak ekstra kalınlık ve ağırlığa sahip bir bıçak daha dayanıklı olacaktır. “Şayet bir bıçak alıp bir süre dışarıda olacaksam, sağlam bir şey isterim. Ağırlığı olan bir şey.” diye açıklıyor Fisher. Eğer minimalist bir kamp planlıyorsanız bu daha da önemli bir hal alıyor – oturaklı bir bıçak ateş için dalları kesebilir.

Şayet Popular Science size bir bıçak alacak olsa, paslanmaz çelik, 10 santim uzunluğunda, orta ağırlıkta, düz bıçaklı ve sabit ya da kilit mekanizmalı (parmaklarınız için) bir bıçak olurdu. Favorilerimizden iki tanesi: Benchmade eğri nehir bıçağı ve Mora’s Companion. Siler’in seçimi ise: ESEE 3HM.

Şimdi gidin ve kendinize şu bıçağı alın.

Morakniv Morakniv Companion Ağır İş Bıçağı “Eğer sırt çantası ile seyahat eden birine bıçak önerecek olsam, Mora’yı seçerdim.” diyor vahşi yaşam rehberi Zach Fisher. “15-20 dolarlar ve tam bir iş beygiriler. Harikalar.”
Morakniv Companion Ağır İş Bıçağı
“Eğer sırt çantası ile seyahat eden birine bıçak önerecek olsam, Mora’yı seçerdim.” diyor vahşi yaşam rehberi Zach Fisher. “15-20 dolarlar ve tam bir iş beygiriler. Harikalar.”

Çeviren: Evren Akgül

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz