Astronomlar Bir Yıldızın Evrimini İzliyor

0

Astronomlar ilk kez bir yıldızın ısındığını ve ardından yıldız evriminin bir önceki aşamasına geri dönerek soğuduğunu gözlemledi.

SAO 244567, Dünya’dan 2700 ışık yılı uzaktaki Vatoz Nebulası’nın merkezi yıldızı. Astronomlar Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak bu yıldızın 1971 ve 2002 arasındaki sıcaklığını ikiye katladığını belirledi.

Şimdi ise astronomlar yıldızın soğumaya ve genişlemeye başladığını söylüyor. Astronomlar ayrıca SAO 244567 yıldızının, çekirdeğin dışında helyumun tutuşturulduğu helyum kabuk parlamasının gerçekleştiğinden şüpheleniyor. İngiltere’deki Leicester Üniversitesi’nden Nicole Reindl “Parıldamanın saldığı nükleer enerji, zaten öncesinde oldukça sıkışmış halde bulunan yıldızın genişleyerek daha büyük boyutlara ulaşmasını zorunlu hale getiriyor.” diyor.

Yıldız, birkaç yüz yıl boyunca genişlemeye devam edecek ve rengi mavi-beyazdan turuncuya dönecek. SAO 244567 yıldızının yeniden doğuşu, yıldız evrimine gerçek zamanlı şahit olmak için nadir bir şans sunuyor. Reindl ve meslektaşlarının bu çalışması Kraliyet Astronomi Topluluğu’nun aylık bildirilerinde (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society) yerini aldı.


Çeviren: Yeter Şekertekin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz