Avustralya’da Uçan ‘Dehşetli Ejderha’

0
Sanatçının izleniminden Thapunngaka shawi. Tasvir: Anonim

Bilim insanları, Avustralya’da uçan en büyük sürüngeni ortaya çıkarmış. Bir zamanlar kırsal Queensland’ın büyük bir bölümünü kapsayan antik ve devasa iç denizin üzerinde bir ejderha gibi süzülen bu canlı, yedi metrelik kanat genişliğine sahip olduğu tahmin edilen bir pterozor.

Queensland Üniversitesi Biyolojik Bilimler Fakültesi’nin Dinozor Laboratuvarı’nda çalışan doktora adayı Tim Richards’ın öncülüğündeki bir araştırma takımı, söz konusu canlının Kuzeybatı Queensland’daki Richmond köyü yakınında keşfedilen çene kemiği fosilini analiz etmiş.

“Gerçek bir ejderhaya en çok benzeyen şey bu” diyor Richards.

Thapunngaka shawi şeklinde adlandırdığımız bu yeni pterozor, kargı benzeri ağzı ve yaklaşık yedi metreye ulaşan kanat genişliğiyle dehşetli bir canavar olmalıydı

“Esasında sadece, bir çift uzun kanada eklenmiş uzun boyunlu bir kafatasıydı.

“Bu şey oldukça yabani olmalıydı.

“Geldiğini iş işten geçene kadar duymayan küçük dinozorların üstüne büyük bir gölge düşürmüş olmalıydı.”

Richards, sadece kafatasının bir metreden uzun olması ve yaklaşık 40 diş barındırması gerektiğini söylüyor. Pterozorun bu yapısı, Queensland’ın artık var olmayan Eromanga Denizi’nde yaşadığı bilinen pek çok balığı tutmaya mükemmel derecede elverişli.

“Eşleşme mevsiminde saksağan gibi çullanmış olmalı. Ne kadar kablo bağı kullanırsanız kullanın, fayda etmezdi.

“Fakat açık konuşmak gerekirse, hiç kuşa benzemiyormuş; hatta yarasaya bile… Pterozorlar, başarılı ve ayrı bir sürüngen grubuymuş. Takatli uçuşu deneyen ilk omurgalı hayvanlar bunlarmış.”

Bulgular Journal of Vertebrate Paleontology bülteninde yayımlandı.

Queensland Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz