Ayak İzlerinin Gösterdiğine Göre, Timsahların Dev Atası İki Ayak Üzerinde Yürümüş

1
1054
Anthony Romilio/Queensland Üniversitesi

Antik bir dev timsah, bir zamanlar tıpkı bizim gibi sadece iyi ayak üzerinde yürümüş olabilir. Bu sahneyi gözümüzde canlandırmak kolay değil; özellikle de timsahların, milyonlarca yıllık evrim süresince nispeten değişmemiş kaldığına dair yanıltıcı bir şöhretleri varken.

Aslında dört ayaklı timsah anlayışımız o kadar kökleşmiş ki; şimdilerde Güney Kore’nin bulunduğu Jinju Oluşumu’nda fosilleşmiş ayak izleri arayan uzmanlar, bu antik canlıyı neredeyse hepten gözden kaçırıyormuş.

Taşılbilimciler, olağan dışı şekilde korunmuş yaklaşık yüz ayak izinin yer aldığı bu fosilleşmiş iz grubunun, uçan bir teruzora ait olduğunu zannetmişler. Fakat daha yakından incelediklerinde, bu fosil girintiler tuhaf şekilde tanıdık gelmeye başlamış. İzlerden birinin topuk kısmında, pulları andıran belirgin şekiller görmüşler.

Güney Kore’deki Chinju Üniversitesi’nde çalışan Kyung Soo Kim, “Dinozorlar ve onların kuş torunları, ayak parmakları üzerinde yürüyorlar” diyor. “Timsahlar, insanlar gibi ayak tabanlarıyla yürüyorlar ve açık topuk izleri bırakıyorlar.”

Sacheon Jahye-ri bölgesindeki izler. Kyung Soo Kim/Chinju Üniversitesi.
Batrachopus grandis’in iyi korunmuş ayak izleri. Kyung Soo Kim/Chinju Üniversitesi.

Fakat ne kadar çok aramışlarsa da, ‘el izleri’ bulamamışlar. Hayvanlar bazen arka uzuvlarıyla ön uzuvlarının izlerine basarak yürüyebilse de, araştırma takımı bölgede buna yönelik hiçbir kanıt bulamamış. Ayak izleri, muhtemelen yeni bir tür olan Batrachopus grandis‘e atfediliyor.

Carly Cassella/ScienceAlert. Ç: O.

1 YORUM

  1. Olmayan evrimi,oldurmak için kıçınızı yırtıyorsunuz.Timsahın atası iki ayak üstünde yürüyormuş,sapır saçma bağlantı,adına da bilim diyorsunuz,o yaratığın timsahın atası olduğuna nasıl kanaat getirdiniz.Iki ayak izinden yola çıkarak.Bilim bu mu ?Kendi yorumlarınıza kendiniz dahi inanmıyorsunuz.Ahmaklari kandırın,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here