B-52 Bombardıman Uçakları, Daha Uzun Menzilli Seyir Füzeleriyle Donatılacaklar

0

ABD’de şu anda yaşamakta olan insanların yarısından fazlası, B-52 Stratofortress bombardıman uçağı 1962’de ABD ordusu bünyesine girdiğinde, henüz doğmamıştı. Muhterem bombardıman uçağı, görevde olduğu 53 yıl içerisinde, ABD’nin aktif olarak savaştığı her savaşta görev aldı. Savunma endüstrisi devi Lockheed Martin firmasının geliştirdiği yeni seyir füzesi ise bu yaşlı uçağa, ömrünün geri kalan yıllarında yeni bir araç kazandıracak.

Lockheed Martin’in sözünü ettiğimiz füzesi ise JASSM isimli bir sistem. Bu sistemin ABD’nin bütün bombardıman uçakları ve birkaç savaş jeti tarafından kullanılabilmesi hedefleniyor. Bu uçaklar B-1, B-2, B-52 bombardıman uçakları ile F-15 ve F-16 savaş jetleri. Firma gelecekte F-35 için de bu sistemin uyarlamasını gerçekleştirmeyi planlıyor. Ekim ayında daha uzun menzilli bir seyir füzesi geliştirme amaçlı 305 milyon Dolarlık bir ödeme aldığını duyuran Lockheed Martin, Flight Global’a yaptığı açıklamada B-52 bombardıman uçağının da bu sistemi alacağını doğrulamış durumda.

900 kiloluk bomba, hedefine ulaşmada kızılötesi ve sinyal bozuculara karşı dayanıklı bir GPS alıcısı kullanıyor. Füzenin 450 kilogramlık ağırlığı, güçlendirilmiş hedeflere nüfuz edecek olan asıl silahı barındırıyor. JASSM füzeleri hedeflerine kendi jetleri vasıtasıyla ulaşıyorlar. Orijinal olarak tasarlanan sistem 320 km’lik bir mesafe katedebilirken, menzili artırılmış olan JASSM-ER füzeleri en az 800 km’lik bir menzil sunuyorlar. Bu menzil ise sistemi taşıyacak olan B-52 için büyük önem arz etmekte. Zira 1950’lerde tasarlanan Stratofortress’ın radarlarda fark edilmesi çok da zor bir iş değil günümüz teknolojisi için. Önceden belirlenen menzile göre hedefleri 480 km daha uzaktan vurabilme kabiliyeti, B-52’lerin Pentagon tarafından savaşlarda hâlâ etkin bir şekilde kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

Peki bu daha ne kadar sürebilir? Savunma Departmanı’na göre B-52’lerin gövdesi en az 2040 yılına kadar idare edebilecek durumda. Bu da Stratfortress’ı en az 25 yıl daha aktif olarak görevlerde görebileceğimiz anlamına geliyor.

Aşağıdaki videodan ise standart bir JASSM füzesinin bir B-52 tarafından kullanılışını izleyebilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz