Çin Üretimi Yeni Lazer Silahı Televizyonda Gösterildi

0

Lazer silahları sadece Star Wars serisinde gördüğümüz şeyler olmakla kalmayıp, savaşlarda önemi gittikçe artan gerçek teknoloji ürünleri haline geldiler. 7 Kasım 2015 yılında CCTV’den yayınlanan bir haberde Çin’in bu yeni silah alanında kaydettiği gelişmeler, Alçak İrtifa Muhafızı II (AİM II) adlı lazer silahının havadaki hedefleri vurduğu görüntülerle gösterildi.

çinli lazer 2

Çin’in kamuya açık alandaki en büyük lazer silahı olduğu iddia edilen AİM II (daha güçlü ancak gizli olduğu öne sürülen anti-uydu lazer silahları da var), Çin Fizik Mühendisleri Akademisi ve Jiuyuan Yüksek Teknoloji Ekipmanları Firması tarafından üretiliyor. ABD Deniz Piyadelerinin kullandığı sisteme benzer boyutlara sahip olan silah, tekerlekli ve çekilebilir bir taşıyıcının üzerine yerleştirilmiş. Bu taşıyıcı ise döner başlığa ve güç bileşenlerine ev sahipliği yapmakla beraber küçük bir kamyon tarafından çekilebilme özelliğini taşıyor. AİM II’nin döner başlığı, koruyucu çatısı içeri çekildiğinde, elektro-optik sensörünü kullanarak otomatik olarak hedefini algılayıp, hedefe kilitlenebiliyor. Vur emri ise bir insan tarafından veriliyor. AİM II, roket gibi hızlı hedefleri vurabilmek adına farklı radar sistemleriyle entegre edilip, kullanılabiliyor.

çinli lazer 3

AİM II selefi olan ve 2014 Kasım ayında yalnızca ihraç edilmek üzere tanıtılan 10 kilovatlık sabit sistem AİM I’in hemen ardından geliştirilmiş durumda. AİM I’in lazeri, iki kilometrelik bir menzile sahip ancak hukuki yaptırım ve kontra terörist amaçlı olarak dronlara karşı kullanılacak olduğu için çok güçlü değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz