Bakteriler Tarafından Üretilecek Plastik Uzayda Kullanılabilecek!

0

Maddeleri uzaya taşımak kolay değil. Özellikle örgü şeklindekiler ve ağsı yağıya sahip olanlar astronotlar için sorun yaratabiliyor. Ancak yakın gelecekte bu sorun ortadan kalkacağa benziyor çünkü bilim insanları yüzünü biyolojiye çevirdi. Brown ve Stanford üniversitelerinden bir grup bilim insanı genetiği düzenlenmiş E. coli bakterileri üretti. Bu bakteriler, uzayda kullanılabilecek plastikler üretmekte kullanılacak.

Araştırmacıların öncelikle hangi tip plastiğin uzayda en kullanışlı olacağını bilmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda yaptıkları araştırmalarda polisitiren kimyasalının en uygun yapıya sahip olduğunu ve P(3HB) polimerinin biyolojik olarak üretilebilir olduğunu buldular. Ardından E. coli ‘nin enzimlerini ve proteinlerini kullanarak bu maddeleri üretmeyi denediler. Madde birçok testten geçti ve son olarak Bacillus bakterisinin sporlarını kullanarak plastiği bükmeyi başardılar.

Ekip origami şekilleri yaparak maddenin sağlamlığını ve kullanılabilirliğini ölçtü. Yakın gelecekte bu plastiği uzaydaki farklı yapılarda kullanmayı planlıyorlar. Ancak bu maddeyi uzayda üretmek ve kullanmak sorunlara yol açabilir çünkü E. coli hastalık yapabilen bir bakteri. Bilim insanlarının şimdiki amacı sağlığa daha az zarar veren bir bakteri kullanarak bu maddeyi üretmek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz