Balinalar, 40 Yılın Ardından Gezegenimizin Kutup Bölgelerine Geri Dönüyor

0
Mavi balina. eco2drew/iStock

Balina avcılığının tatsız tarihi, birçok türü yok olmanın eşiğine getirmiş; Kuzey ve Güney Kutupları’ndaki uzak sularda bile… Güney Kutbu civarında, sadece 70 yılda 1,3 milyonun üzerinde balina öldürülmüş. Bu dev boyutlu endüstriyel hasat, Güney Kutup Denizi’nde yaşayan pek çok büyük balina popülasyonunu tümden kırıp geçirmiş.

Fakat ticari balina avcılığının sona ermesinden yaklaşık 40 yıl sonra, en sık hedef alınan türlerden bazılarının nihayet toparlandığına yönelik işaretler görmeye başlıyoruz.

Yapılan yeni bir çalışmada bilim insanları, mavi balinaların sayısının Güney Kutbu’nun alt kısmındaki Güney Georgia adasında yeniden artmaya başladığını ve son dokuz yılda 41 yeni bireyin sınıflandırıldığını bildiriyor. Mavi balinalar, dev boyutları sebebiyle bir zamanlar sık sık avlanıyormuş.

Avcılığın zirveye ulaştığı 20’nci yüzyılın başlarında, Güney Georgia’da her yıl 3.000 civarı mavi balina öldürülüyormuş. Adayı çevreleyen sular, bu balinaların yediği kril bakımından zengin. Bilim insanları ise balinaların geri dönüşünün, yeni nesillerin bu okyanus ambarını “yeniden keşfetmesini” müjdelediğine inanıyor.

Mavi balinaların, şimdiye kadar yaşayan en büyük hayvanlar oldukları düşünülüyor. Anim/Flickr/NOAA Fotoğraf Kütüphanesi

Güney Kutbu Yarımadası’nın batısında, kambur balinalarda da benzer bir toparlanmanın işaretleri görülmüş. Batı kuzey kutup Grönland balinaları, en son avcılık öncesi zamanlarda görülen rakamlara yeniden yaklaşıyor. Oluklu balinalar ve mink balinaları ise artık Alaska yakınındaki Çukçi Denizi’nde düzenli olarak görülüyor.

Lauren McWhinnie/The Conversation. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz