Karayipler’de Uyanan Yanardağ, Tahliye Uyarılarına Yol Açıyor

0
Philippe Giraud

Karayipler’deki bir yanardağın yeniden faaliyete geçmesinin ardından uzmanlar, St. Vincent ve Grenadines ülkesinin tetikte olması gerektiğini söylüyor.

St. Vincent’in en yüksek noktası olan La Soufriere, ülkenin kuzey ucunun yakınında yer alıyor. Onlarca yıldır uyku halinde olan bu yanardağ, geçen Salı günü kül püskürtmeye başlamış.

Karayipler Afet Acil Durum Yönetim Kurumu’na (CDEMA) göre dünyanın yüzeyine ulaşan lavın meydana getirdiği buhar, gaz ve volkanik bir kubbe, volkanın üstünden görülebiliyor.

100.000’den fazla kişiye ev sahipliği yapan bir ada zincirinden meydana gelen ülkede hükümet, tehlike seviyesini turuncuya çıkardı. Bu durum, patlamanın 24 saatten kısa bir sürede meydana gelebileceği anlamını taşıyor.

St. Vincent’daki La Soufriere, Barbados ve St Lucia’ya yakın Windward Adaları’nda bulunuyor.

La Soufriere, en son 1979 yılında patlamış fakat yapılan uyarılar sebebiyle herhangi bir yaralanma yaşanmamış. 1902 yılındaki patlama ise 1.600 ölüme yol açmış.

Geçen ayın başlarında meydana gelen alakasız bir olayda ise, yakınlarda bulunan Martinique adasındaki yetkililer, Pelee Dağı’nın altında meydana gelen sismik faaliyet sebebiyle sarı uyarı yayımlamışlar.

Naina Bardvaj/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz