Basketbolcular İçin Büyük Kalp Sağlıklı Mı?

0

1993 yılında Reggie Lewis adında bir basketbol oyuncusu ani bir kalp krizi sonucunda maç sırasında hayatını kaybetti. Bu trajik durum sık rastlanan bir olay olmasa da diğer atletlerle karşılaştırıldığında basketbol oyuncuları bu konuda daha şanssız. Basketbol oyuncuları sıradan insanlara göre daha uzundur ve oldukça fazla antrenman yaparlar tüm bunlar onların daha büyük bir kalbe sahip olmalarına neden olur. Normale göre daha büyük bir kalbe sahip olan bazı insanlar bununla ilgili herhangi bir şey yaşamayabilirken bazılarında bu durum bayılmalara hatta ani kalp krizlerine sebep olabiliyor.

Hangi basketbol oyuncusunun bu durumla karşı karşıya olduğunu söylemek oldukça zor çünkü çoğu “gri bölgede” bulunuyor. Kolombiya Üniversitesi Sağlık Merkezi’nden uzmanlar normal ve tehlikeli bir şekilde büyümüş bir kalp arasındaki farkı görebilmek için 500 NBA oyuncusundan verileri bir araya getirdi. Çalışma JAMA Cardiology dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar çalışmada oyuncuların kalplerinin ne kadar iyi çalıştığını anlamak için onların stres ekokardiograflarını aldılar. Sonuçları oyuncuların boyları ve vücut yüzey alanlarını önemli kalp ölçümleriyle karşılaştırıp test ettiler. Kalp ölçümleri arasında sol kulakçık ve karıncığın büyüklüğü, kalbin genel ağırlığı, kalp duvarlarının kalınlığı ve aort kökünün çapı vardı. Araştırmacılar aort kökü ölçümlerine özellikle dikkat edilmesi gerektiğini keşfettiler. Aort kökünün çapı 4 santimden büyük olan oyuncuların yakından takip edilmesi gerekiyor. Araştırmacılar bu oyuncuların oynamaya bir süre ara vermesinin iyi olacağını hatta ameliyat olmaları gerekebileceğini söylüyor. 2012 yılında aynı durumda olan bir oyuncunun yaşadığı gibi.

Araştırmacılar sporcuların kalplerini büyük kalp sorunu olmayan normal insanların kalpleriyle karşılaştırmadıklarını belirtiyorlar. Ekokardiograflar doktorların basketbolcuların oynayıp oynamamalarına karar vermesi için tek kaynak olmamalı.Fakat bu çalışma gri bölgedeki oyuncuların ve futbol gibi diğer sporlarda ani kalp krizleri geçiren oyuncuların sağlıklarının gelecekleri konusunda çok önemli bir aşama.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz