Batan Solomon Adaları’nın Tüm Sorumlusu İklim Değişikliği Değil!

0

Araştırmanın yazarı farklı etkenlerin de söz konusu olduğunu belirtiyor

giphy

Büyük Okyanus’taki beş adanın, iklim değişikliğiyle ilişkilendirilen yüksek deniz seviyesi yüzünden sulara gömüldüğünü duymuş olabilirsiniz. Ancak Dr. Simon Albert, 1947 ile 2004 yılları arasında Solomon Adaları resiflerinin batması hakkında yayımladığı ses getiren yazısında, iklim değişikliğinin gereğinden fazla abartıldığını öne sürüyor. Albert’la, The Guardian’da yapılan röportaja göre, yayımladığı çalışmasındaki iklim değişikliğiyle adaların batması arasındaki ilişki, pek çok medya kuruluşu tarafından abartılıyor. Aslında, Albert’ın belirttiğine göre, iklim değişikliği hemen hemen dikkate alınan bir etken bile değil.

Albert bu konu hakkında The Guardian’a şöyle aktarıyor: “Bütün bu abartılı manşetler, sanki ‘iklim değişikliği adaları yok etti’ şeklinde genel bir kanı oluşturuyor. Açıkçası, konunun basitleştirilerek ikilim değişikliğine indirgenmesi yerine, daha çok deniz seviyesindeki artışa odaklanılan başlıklar atılmasını tercih ederdim.”

Popüler kültürde, yükselen deniz seviyesinin küresel ısınmayla neredeyse eş anlamlı görülmesine karşın Albert’ın çalışması adalardaki kaybolan toprakları, yalnızca yükselen deniz seviyesine değil, aynı zamanda yüksek dalga enerjisine de dayandırıyor.

Albert’ın çalışması medya tarafından yanlış anlaşıldığına göre, henüz panik yapacak bir şey yok gibi görülebilir; Ancak, içinde bulunduğumuz yüzyılın ikinci yarısında Büyük Okyanus’taki deniz seviyesi artışı, geçen birkaç on yılda Solomon Adaları’nda gözlenen artış oranına yaklaşacak. Albert’ın ekibi deniz seviyesindeki artışın yanı sıra, artan dalga enerjisinin rahatsız edici boyutlara ulaşmaya başladığını gözlemledi. Diğer bir deyişle, yüksek deniz seviyesine maruz kalan adalar sular altında kaldı. Dolayısıyla, Albert’ın açıklaması hala geleceğe yönelik karamsar bir bakış açısı sunuyor; İklim değişikliğinden kaynaklı artması beklenen deniz seviyesi, eninde sonunda bütün kıtaları silecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz