İnternetin Geleceği Ne Olacak?

2
http://www.dijitaller.com

Kısa cevap Sınırları belli değil. Her şey mümkün.

http://www.dijitaller.com
http://www.dijitaller.com

Her yeni gün daha da hızlanarak internet çağının içine giriyoruz. Bundan sadece 10 yıl önce bile hiçbirimiz, bugün geldiğimiz noktayı hayal edememişti. Günümüzün modern internet teknolojileri, sadece evinize yemek sipariş etmeniz, dünyanın en büyük bilgi arşivine ulaşabilmeniz ya da arkadaşlarınızla sohbet edebilmenizi sağlamıyor. Artık evlerimizin ısısını bile internet üzerinden uzaktan kontrol etme veya buzdolabının içindeki malzemeler azaldığında bir mesaj alarak anında sipariş edebilme gibi olanaklara sahibiz. Üstelik bilimsel olarak, tüm deney ve çalışmalarımız da internet ağı sayesinde hızlanmış, hatta ivmelenerek gelişmiş durumda. Tıpkı evlerimizdeki elektronik aletlere uzaktan erişimin mümkün olması gibi, bu türden gelişmiş bir internet ağı için aslında yeni bir sisteme geçiyoruz.

İnternet protokolü olan IP sistemi, günümüzde en son versiyonu olan IPv6’ya doğru çağ atlıyor. Bu yeni protokol, mevcut sistemimiz olan IPv4’ün süper hızlı bir iletişim için geçirmek zorunda olduğu bir değişim. IPv6 ile birlikte milyarlarca yeni internet adresi de eklenmiş olacak. Cihazlar seviyesinden baktığımızda, tüm elektronik aletlerimiz aynı şekilde çalışmaya devam edecek. Sadece eklenecek birkaç yeni yazılımla küresel internet ağına bağlanabilir olacaklar. Makro seviyede ise, internetin sayısız dijital alanlar yaratacağını ve yakın gelecekte, şu anda tahmin edebileceğimizden çok daha etkin bir kullanımı olacağını söylemek mümkün. Küresel olarak internet kullanımı konusunda bölgelere göre değişiklik gösteren trendler de var. Örneğin İran artık kendi internetini yaratıyor. Sunucuları tamamen ülke sınırları içinde hizmet verecek olan bu bölgesel sistemle, uzun yıllardır dünyada en çok siber atağa maruz kalan ülke olmaları nedeniyle kendilerini koruma altına almış olacaklar.

2 YORUMLAR

  1. İnternetin bu kadar gelişmesi bir yandan iyi de fakat kötü yanları da olmuyor değil.Yakında gerçek dünya ile siber dünyanın farkı kalmayacak ve insanlar siber dünyayı tercih ederler ise bu insanlığın sonu olabilir.Tabi ne olacağını göreceğiz yakında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz