Bazı Çocuklar TV’yi Diğerlerine Göre Neden Daha Çok Seviyor?

0
Fotoğraf: iStock

East Anglia ve Birkbeck Londra Üniversitesi’nin yaptığı yeni çalışmaya göre; çocukların mizacı, izledikleri TV miktarını etkiliyor olabilir.

Pazartesi günü yayımlanan yeni bulgulara göre 10 aylık bebeklerin beyin tepkileri, bu bebeklerin altı ay sonra hızlı tempolu TV programlarını izlemekten keyif alıp almayacaklarını önceden haber verebilir.

Araştırma takımı, bulguların erken yaşta televizyona maruz kalmaya yönelik halen devam eden tartışma için önem taşıdığını söylüyor.

UEA Psikoloji Fakültesi’nde çalışan baş araştırmacı Teodora Gliga, şöyle söylüyor: “Bebekleri ve küçük çocukları çevreleyen duyusal ortam gerçekten karmaşık ve darmadağınık. Fakat dikkati bir şeye yöneltme kabiliyeti, bebeklerde ilk gelişimsel kilometre taşlarından bir tanesi.

“Çocuklar soru sormaya dahi başlamadan önce, etraflarını araştırmaya ve yeni gördükleri ya da duydukları şeylerle ilişki kurmaya yönelme miktarları bakımından büyük oranda farklılık gösteriyorlar.

“Bebeklerin, yeni görsel duyu uyaranı arama biçimlerinde neden bu kadar farklı göründüklerini bulmak istedik; yani ışıltılı nesnelerin, parlak renklerin veya TV’de hareket eden görüntülerin onları cezbetmesi gibi.

“Bu farklılıkları açıklamak üzere çeşitli kuramlar ortaya atılmıştı. Bazıları, daha düşük hassasiyetli bebeklerin daha az uyaran arayacağını öne sürürken; diğerleri de bazı bebeklerin, bilgi işlemede daha hızlı olduklarını öne sürmüştü ki bu kabiliyet, onları daha sık şekilde yeni uyaran aramaya sevk edebiliyordu.

“Bu yeni çalışmada ise üçüncü bir kurama destek sağlıyor ve yeniliğe dair bir tercihin, bazı bebeklerin daha farklı uyaranlar aramasına sebep olduğunu gösteriyoruz.”

East Anglia Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz