Bazı İnsanlar Koronavirüse Karşı Avantajlı Olabilir

0
1974
Sağlıklı bir donörün bağışıklık sisteminde bulunan, insanlara ait T hücresi. Canlandırma: NIAID

Yeni yapılan bir araştırmada ileri sürülenlere göre, bazı insanların bağışıklık sistemleri, koronavirüse karşı savaşta daha avantajlı olabilir.

Geçen ay Cell bülteninde yayınlanan bir çalışma; daha önce hiç koronavirüse maruz kalmamış insanlarda, virüsü tanıyan ve ona tepki veren yardımcı T hücrelerinin bulunduğunu gösteriyor.

Araştırmacılara göre bu şaşırtıcı bulgunun en muhtemel açıklaması, çapraz tepkisellik şeklinde adlandırılan bir olgu. Bu durumda başka bir virüse karşı oluşturulan yardımcı T hücreleri, benzer olan fakat daha önce bilinmeyen bir patojene cevap veriyor.

Bu T hücreleri, insanların daha önce farklı bir koronavirüse maruz kalmasından geliyor olabilir; muhtemelen, nezleye sebep olan dört koronavirüsten birine…

Çalışmanın yazarlarından biri olan Alessandro Sette şöyle söylüyor: “Bir parça daha avantajlı başlıyorsunuz. Çoğalmak isteyen virüs ile onu yok etmek isteyen bağışıklık sistemi arasındaki silahlanma yarışında bir üstünlük kazanıyorsunuz.”

Sette, yardımcı T hücrelerinin “daha hızlı, daha güçlü bir bağışıklık cevabının oluşmasına yardım edebildiklerini” ekliyor.

Aylin Woodward/Business Insider. Ç: O.Z.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here