BBC, 40 Saatlik Planet Earth II Videosunu YouTube’a Yükledi

0
4080
BBC Earth Unplugged

Ev olarak adlandırdığımız bu küçük kayalık gezegenin rüzgârlı heybetini ve büyüleyici güzelliğini gösteren çarpıcı videoları seviyorsanız, size bazı muhteşem haberlerimiz var.

BBC, ödüllü Planet Earth II belgesel dizisinin yapımı sırasında kayda alınan 40 saatlik bonus görüntüyü 3 yıl önce YouTube’a yüklemişti. Artık, hayranlıkla ve istediğiniz kadar seyredebilirsiniz; üstelik tamamen ücretsiz…

Eskiden belgesel yapımcıları, son filmde kullanılmayan kısımları montaj odasında bırakmak zorundaydı; fakat artık dev video platformları sayesinde, yayın paketine sığdırılamayan muhteşem parçaların tamamı muhafaza edilebiliyor.

Bu sayede BBC Earth; tam bir buçuk gün süren Planet Earth II kesitlerini, 10 saatlik devasa mutluluk bombalarına çevirmiş. Yapımcılar, bunlara “görsel akustik mekan” ismini veriyor.

Dış mekanda gerçekleştirilen bu uzun ve maceralı yolculukların her biri, farklı bir konuyu işliyor. Videoların sonuncusu, gezegenin sunduğu en resmedilmeye değer dağ sahnelerinin bazıları üzerinde yolculuğa çıkarıyor bizi:

“Zirvelerin üzerinde uçun ve kendinizi, gökyüzüne ulaşan bu yüksek ortama daldırın” diyerek boş ümitler veriyor BBC. E yapalım bakalım.

Fakat bu efsanevi zirvelerden fazlası da var. Görsel akustik mekan dizisi; 10 saatlik çöl manzarası, 10 saat daha sulak ormanlar ve bir 10 saat daha çarpıcı ada manzaraları sunuyor.

Bu videolar, kanalın Gerçek Mutluluk Projesi şeklinde adlandırdığı girişimin parçasını oluşturuyor. Proje, BBC’nin geçtiğimiz yıllarda Berkeley Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğü bir çalışmaya dayanıyor. Çalışmada, doğa belgeselleri izleyen insanların gerçekte daha mutlu olabildikleri bulunmuş.

Bu araştırmaya 7.500’den fazla denek katılmış; fakat onların bulgularına bel bağlamak zorunda değilsiniz. Yüklenen bu yeni videolar sayesinde, neden siz de ufak bir araştırma yürütüp, hipotezin kendinizde de işe yarayıp yaramadığına bakmayasınız?

En yüksek etki için, bu videoları izlerken tam ekran yapın. Hatta en iyisi, gerekli araçlarınız varsa bunları TV’nize aktarın.

Mutlu seyirler millet. Eğer doğayla ilgili, adrenalin yüklü bir darbeden biraz fazlasını içeren şeyler izlemek istiyorsanız; TRT Belgesel kanalını ya da diğer BBC Earth dizilerini izleyebilirsiniz.

Ayrıca bkz: David Attenborough’un Planet Earth II finalindeki son duygusal ricası

View this post on Instagram

Yapımı 6 yıl süren ve 2016'nın sonlarında yayınlanan Planet Earth 2 belgeseli, gençler arasında büyük beğeniyle karşılanmış ve yayınlandığı gün şarkı yarışmasından daha fazla izlenmişti. İngiltere'deki istatistiklere göre belgeseli 16-35 yaş aralığındaki 1.8 milyon izleyici seyrederken, The X Factor şarkı yarışmasını ise 1.4 milyon kişi izlemişti. Filmde kaydedilen inanılmaz görüntülere bakıldığında, bu zafer çok da şaşırtıcı değil. Yeni teknolojiler ile hayvanlara daha fazla yaklaşılması, önceki sezona göre büyük bir farklılık meydana getirmiş. Doğa belgeselleri her zaman çok güzel olsa da; eski belgesellerin çoğu, uzakta bulunan sabit kameralar ile çekiliyordu. Dizinin yapımcılarına göre yeni teknolojiler, daha yüksek çözünürlük, uzaktan kameralar ve insansız araçlar sayesinde dünyayı hayvanların bakış açısından görmek artık mümkün. Birinci sezonun devamı niteliğinde olan yapım, IMDB'de halen en beğenilen televizyon programı. Çekimlerinde 42 ayrı kameramanın çalıştığı belgesel filmde, 82 bin DVD'lik kayıt yapılmış. Kayıt için sahada 2089 gün geçirilmiş ve 117 farklı sefer düzenlenmiş. Çekilen her 400 dakikalık videonun ise sadece bir dakikası filme aktarılmış. Belgeseli hazırlayan ekip, BBC'nin 1957 yılında kurulan Doğa Tarihi Birimi. Büyüleyici müzikler ise meşhur besteci Hans Zimmer imzasını taşıyor. Kıdemli sunucu David Attenborough, bu başarı karşısında çok mutlu olduğunu ve bu zamanlarda böyle şeylerin umut verdiğini söylüyor. Sebep ne olursa olsun, umarız gençler daha çok belgesel izler; çünkü gezegenimizin müthiş çeşitliliği ile güzelliğinden ilham alan yeni bir nesle ihtiyacımız var. Özellikle de, daha önce hiç olmadığı kadar sorunun olduğu bir zamanda… "Bizim bıraktığımız çevre mirası, bugünün genç nesline kalacak. Gelecekte onların çevre şampiyonları olması gerekiyor" diyor Attenborough. Ayrıca, son bölümde kendisinin duygusal bir ricası var: "Yalnızca ufak bir miktar hayvan bizimle beraber yaşamanın yollarını buldu. Her on yılda bir, İngiltere boyutunda bir alan betonların altında kayboluyor. Fakat böyle olması gerekmiyor. Lütfen, doğayla bağınızı koparmayın." Üçüncü sezonun 2022'de çıkması ve Attenborough'un sunucu olması bekleniyor.

A post shared by Popular Science Türkiye (@popularscienceturkiye) on

 

 

 

 

Yazar: Peter Dockrill/ScienceAlert. Çeviri: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here