David Attenborough’un Planet Earth II finalindeki duygusal son ricasını izleyin

 (Mikrofonu düşürür)

BBC’nin Planet Earth II’si, altı inanılmaz bölümden sonra, 90 yaşındaki efsane Sör David Attenborough’un ilk ve tek kameraya çıkışıyla birlikte Pazar günü sona erdi.

Attenborough’un çok sevilen sesi, bütün bir sezonu seslendirdi, fakat, son bölümün son birkaç dakikasında izleyicilere son bir duygusal rica yapana kadar ekrana çıkmamıştı: lütfen, doğal dünya ile olan bağlantınızı kaybetmeyin.

Attenborough, Londra’daki Shard gökdeleninin tepesinden şöyle dedi: “Sadece küçük bir miktardaki hayvan, bizim yanımızda yaşamanın yollarını bulmayı başardı.

“Ve her 10 yılda bir, İngiltere büyüklüğündeki bir alan, bir beton ormanının altında yok oluyor. Fakat böyle olması gerekmez. Doğa ile daha ahenkli olan şehirler inşa etmek mümkün değil mi?”

Planet Earth 2: Sir David Attenborough

We must protect our planet and all those creatures who call it home.Hear, hear Sir David! #PlanetEarth2

BBC Two paylaştı: 12 Aralık 2016 Pazartesi

 

“Artık, yarımızdan fazlamız bir şehir ortamında yaşıyoruz. Benim evim de burada Londra’nın içinde,” diye devam ediyor.

“Aşağıdaki bu büyük metropole bakıyorum, gezegenimizin yüzeyini ustalıkla yeniden şekillendirmeye devam etmemiz çok çarpıcı. Fakat aynı zamanda üzücü de. Bu bana, doğal dünya ile olan bağlantımızı kaybetmenin tam olarak ne kadar kolay olduğunu hatırlatıyor.”

“Ancak, hem insanlığın hem de doğal dünyanın geleceği, bu bağlantıya bağlı,” diyor Attenborough. “Elbette gücümüz yettiğince, sadece bizim için değil, Dünya üzerindeki bütün yaşam için de bir ev sağlayan bir gezegen oluşturmak bizim sorumluluğumuzda.”

Biz şu an kesinlikle ağlamıyoruz, sadece gözümüze bir şey kaçtı.

Planet Earth II’nin bu sezonu, 16 ila 35 yaş grubundaki genç insanlar tarafından, aynı saat diliminde yayınlanan rakip program X Factor’den daha fazla izlendi. Bu durum, hepimizin doğal dünyada gerçekleşen inanılmaz şeyleri görmek için tam olarak ne kadar ümitsiz olduğunu gösteriyor.

Şovun son bölümü, uygun bir şekilde, şehirlerin hayvanların yaşamı üzerindeki etkisine baktı; bunlar arasında, yumurtadan yeni çıkmış olan şahin gagalı deniz kaplumbağalarının, deniz yerine işlek bir yola yürüdüğü acımasız bir sahne de vardı, çünkü sokak ışıklarını Ay sanmışlardı.

Bu epey üzüntü verici bir şeydi, fakat BBC Earth Twitter hesabı, o zamandan beri, hiçbir bebek kaplumbağanın aslında ölmediği konusunda dünyaya güvence verdi ve ekip, kameralar çekimi bıraktıktan sonra onları toplayıp denize geri döndürdü.

Şovun, sadece biz bilimseverler değil, aynı zamanda genel olarak TV’de de büyük bir etki bıraktığından şüphe yok. Planet Earth II, genç insanlar arasında en ünlü şovlardan biri olmasına ek olarak, aynı zamanda IMDB’de şu an en yüksek puanı alan TV şovu ve BBC, üçüncü bir sezon niyetinde.

Umuyoruz ki, asıl Planet Earth dizisinin 2006’da yayınlanmasıyla birlikte, bunun için bir başka 10 yıl beklemek zorunda kalmayalım. Ancak film ekiplerinin şovdaki inanılmaz anları yakalamasının ne kadar fazla zaman ve çabaya mal olduğunu takdir ediyoruz.

Bu son sezonun bitişini görmekten üzüntü duyuyoruz, fakat acıyı hafifletmek amacıyla, işte bir kez daha muhteşem fragman.

Umarız David Attenborough 3. sezona kadar yaşar.

Hatırlatma: dünyada hâlâ güzel ve iyi şeyler kaldı ve onları korumamız gerekiyor.

Kaynak: ScienceAlert

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir