Belirti Göstermeyen Koronavirüs Taşıyıcıları, Şaşırtıcı Miktarda Yüksek Virüs Yüküne Sahip

0
1333
navikk/iStock

Bugün Güney Kore’den yayımlanan bir çalışmanın gösterdiğine göre koronavirüsün bulaştığı insanlar, belirti göstersin ya da göstermesin; burnunda, boğazında ve akciğerinde benzer seviyede patojen taşıyor.

JAMA Internal Medicine bülteninde bugün yayımlanan makale, belirti göstermeyen (asemptomatik) taşıyıcıların COVID-19 yayabildiğine yönelik görüşü destekleyen önemli bir biyolojik kanıt dizisi sunuyor.

Uzmanlar şimdiye kadar, insanlar bilinen bir taşıyıcıyla temas kurmadan virüs kaptığı zaman asemptomatik yayılım sonucunu çıkarıyordu.

Soonchunhyang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan Seungjae Lee’nin önderliğindeki bir araştırma takımı, 6 Mart ile 26 Mart arasında; başka şehirdeki dini bir grupta ortaya çıkan vakaların ardından Cheonan şehrindeki bir merkezde izole edilmiş 303 kişiden alınan sürüntüleri analiz etmişler.

Gruptaki insanların yaşları 22 ile 36 arasında değişiyormuş ve bunların üçte ikisi kadınmış. Toplamda 193 kişi belirti gösterirken, 110 kişi ise belirti göstermiyormuş.

Başlangıçta belirti göstermeyenlerin ise 89 tanesinde hiç belirti çıkmamış; yani, toplamın yaklaşık yüzde 30’unda.

Bu bulgu, enfekte olan insanların ne kadarının sonradan belirti göstermekten ziyade hiç belirti göstermediğine dair bir fikir veriyor ki bu, kafa karışıklığı oluşturan bir mesele.

Araştırmada yer alan kişilerin hepsinden, izolasyonun sekizinci gününden sonra düzenli aralıklarla örnek alınmış ve bu örneklerde, virüsün genetik maddesinin üst ve alt solunum yollarında karşılaştırılabilir seviyede olduğu görülmüş.

Belirti göstermeyen hastaların testleri ortalama 17 gün sonra negatif çıkarken, belirti gösteren hastaların testleri ise ortalama 19.5 gün sonra negatif çıkmış.

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here