Beyrut’taki Yıkıcı Patlama, Uzmanlara Göre Birkaç Yüz Ton TNT’ye Eşit

0
Mohamed Azakir/Reuters

Beyrut’un bir limanında meydana gelen patlama, Salı günü Lübnan’ın başkentine yıkım getirdi. Binalara hasar verdi, yüzden fazla insanın ölümüne yol açtı ve binlerce kişiyi de yaraladı.

İnsanların kaydettiği videolarda patlama dalgası ile yukarı doğru yükselen kırmızı bir bulut görülüyor. Görüntüler, bazılarına göre nükleer bir silahın mantar bulutuna benziyor.

Patlamanın kesin sebebi belli değil fakat yapılan bir soruşmanın odağında, 2.750 tonluk amonyum nitratın uygunsuz şekilde tutulduğu bir depo bulunuyor.

Patlama, 3.3 ölçeğindeki bir deprem şeklinde kaydedilmiş ve patlamanın etkileri kilometrelerce öteden hissedilmiş. Uzmanlar, patlamanın muhtemelen birkaç yüz ton TNT’ye eşdeğer bir infilak gücüne sahip olduğunu söylüyor.

ABD’deki Middlebury Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nde nükleer ve geleneksel silahlar uzmanı olan Jeffrey Lewis, “patlamanın yol açtığı hasara, şok dalgasına, sismik sinyallere ve kraterin boyutuna bakıldığında, infilak gücünün 200 ila 500 ton arasında” olduğunu tahmin ediyor.

Bu kadar yüksek bir patlama kuvveti; ABD’nin mühimmat deposundaki nükleer olmayan en güçlü silah olan ve yaklaşık 11 tonluk bir infilak gücüne sahip GBU-43/B Devasa Mühimmat Hava Patlaması’ndan (“Tüm Bombaların Anası” lakaplı) en az iki kat daha güçlü.

Bu silah ilk olarak 2017’nin Nisan ayında, Afganistan’da IŞİD’e karşı verilen mücadelede kullanılmıştı.

Beyrut’taki bu patlama o kadar güçlüymüş ki, tanıklardan bazıları şehirde bir tür nükleer patlama meydana geldiğini düşünmüş. İnfilakın ardından patlama bölgesi üzerinde yükselen mantar bulut ise bu korkuyu körüklemiş.

Ryan Pickrell/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz