Beslenme, Diş Yapısı ve Dil Yapısı Birbiriyle Bağlantılı

0
3528
Miami Üniversitesi

İnsanbilimci (antropolog) Caleb Everett ve eski öğrencisi Sihan Çen, binlerce dile yönelik yeni bir veri analizi yaklaşımına ek olarak, ünlü kişilerden oluşan benzersiz bir altküme üzerinde çalışarak; yumuşak besinli bir beslenme düzeninin (avcı toplayıcıların beslenme düzeninin tersi), dişleri nasıl yeniden yapılandırıp insanların konuşma şeklini değiştirdiğini ortaya çıkarmış.

Scientific Reports bülteninde yayımlanan bulgular, alanda uzun süredir devam eden ve dillerin de aynı baskılara müsait olduğunu, bu sebeple de harici etmenlere karşı dayanıklı olduğunu söyleyen görüşe karşı çıkıyor.

Miami Üniversitesi Antropoloji Bölümü başkanı ve profesör Everett, “Bizim sonuçlarımız, dillerin, insan nüfusları boyunca farklılık gösteren harici unsurlardan çok etkilendiğine yönelik şimdiye kadar elde edilen en ikna edici bulguları temsil ediyor” diyor.

“Diller değişir ve bunu her dilde görebiliriz. Fakat uzun süredir, bütün dillerin aynı baskılara baruz kaldığı ve nüfuslar arasında, bazı insanları belli seslere diğerlerine kıyasla daha yatkın hale getiren hiçbir farklılık olmadığı düşünülmüştü” diye belirtiyor.

Michael R Malone/Miami Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here