Beyaz Saray Anti-Opioid Vermeyi Kolaylaştırıyor

0

Obama yönetimi bugün opioid doz aşımı tedavisinde kullanılan güçlü opioid antagonisti ilaçların dağıtımına ve erişimine ilişkin ulusal politikalarda bazı çok gerekli değişikliklerin yapılacağını açıkladı. Opioid, ağrı kesici etkisinin yanı sıra yatıştırıcı ve uyuşturucu özelliğiyle de bilinen bir tür kimyasal. Bağımlılık yaratabileceği için karşıt etkili antagonistleri de önem taşıyor.

Bağımlılara hastadan çok suçlu muamelesi yapan eski yaklaşımdan kalma katı kurallar vardı. Bir doz aşımı durumunda kimin ilaç yazabileceğine dair bu kurallar kolaylaştırıldı ve doktorlara eski kotanın (doktor başına sadece 100 kişi) üç katı kadar hastaya reçete yazma ve hasta tedavi etme olanağı tanındı.

Opioid antagonisti dağıtımı, artan opioid ilaç doz aşımları ve ölümleriyle boğuşan Amerika’da birçok insanın hayatını kurtaracak önemli bir adım. Sık sık kötüye kullanılan ve bağımlılık riski taşıyan opioidler, genelde ağrı kesici olarak veriliyor.

Kamu sağlık ve emniyet uzmanları da opioid salgınını Amerika’da gittikçe büyüyen eroin salgınıyla bağdaştırıyor. Opioidleri istismar eden bazı kişiler daha ucuz ve kolayca erişilebilir olan eroine geçiyor.

Sağlık ve İnsan Kaynakları Bakanlığı yönetmeliği bu hafta açıkladı, fakat kanun Ağustos ayında yürürlüğe girecek.


Şahan Işık

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz