Beyaz Saray’da Gökyüzü Gecesi

0
35

Başkan Obama, büyük teleskoptan gökyüzünü incelemek için eğildi ve sonrasında herkesin yaptığı gözlemi aktardı: “Görüntü tersti”. Elbette Sayın Başkan haklı. Görüntü tersti ve öyle de olması gerekir (Optikler görüntüyü ters çevirir ve gökbilimcileri görüntünün öyle kalmasını tercih ederler. Çünkü görüntüyü düz hâle çevirmek bir tane daha lens eklemek anlamına gelir ve bu da değerli fotonların kaybolması ve görüntülerin daha silik çıkması demektir).

Başkan Obama’nın teleskop optikleri konusunda uzmanlaşması, Beyaz Saray’da bugüne kadar düzenlenen ikinci Astronomi Gecesi sayesinde gerçekleşti. Gecede yaklaşık 350 davetli, Güneş’in batışının ardından Saray’ın güney çimlerinde bir araya geldi. “Summertime” adlı şarkıyı çalan bir müzik grubu 10 derecelik soğuk geceyi adeta uzaklaştırmaya çalışıyor gibiydi. Ancak gökyüzü açık ve berraktı, bu sayede gökyüzündeki hilal açık şekilde görülebiliyordu.

John Grunsfeld ve Mae Jemison gibi astronotlar geceye mavi astronot üniformalarının içinde katılırken, Bilim Adamı Bill Nye ve Mythbusters gibi bilim ünlüleri de davetlilerin arasındaydı. Herkes tarafından tanınan Ahmed Mohammed de etkinliğe katılanlar arasındaydı ve Başkan’ın podyuma yaklaşırken fotoğrafını çekmek üzere sandalyesinde hazır şekilde bekliyordu.

Obama düzenlenen etkinlikte, çocukları bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında kariyer yapmaya cesaretlendiren yeni STEM girişimlerinden de bahsetti. Bu girişimlerin çoğu çocuklar ve ailelerinde farkındalığı artırma amaçlı okullarda, turlarda ve gözlemevlerinde düzenlenecek bir dizi etkinliği içermekte.

Başkan’ın konuşmasından sonra katılımcılar geceyi dört büyük teleskoptan gökyüzünü inceleyerek, gezici gözlemevini ziyaret ederek ve Boeing gibi firmalar tarafından kurulan uzay temalı sergileri gezerek geçirdiler. Yıldızlı gece, Mythbusters’la düzenlenen soru-cevap etkinliğiyle son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here